Manavgat'taki ormanı yakan Ali Y. ülkücü çıktı!

24 Ağustos 2021 Salı - 13:17

.

.

  • Manavgat'taki yangını çıkaran Ali Y.'nin jandarmaya teslim edilen ses kaydında, bir kişinin bin lira karşılığında yangını çıkarttığını, yakalanırsa "madde bağımlısı olduğu" yönünde ifade vermesi için uyarıldığını söylüyor. Tutuklanan Ali Y.'nin Serik Ülkü Ocakları'na kayıtlı ve Kürt düşmanı olduğu da iddia ediliyor.

Etkin Haber Ajansı'nın (ETHA) haberine göre yangınlar üzerinden ırkçılık ve şovenizmin üretildiği, Kürtlerin hedef gösterildiği Antalya'da yangını madde bağımlısı bir kişinin para karşılığı çıkardığı ortaya çıktı. Söz konusu kişinin Serik Ülkü Ocakları'na kayıtlı olduğu da iddia edildi.
Akseki ilçesinin Manavgat sınırındaki yangın bir süre sonra ormanlara da sıçramış binlerce hektar kül olmuştu. Yangınlarda bir kişi hayatını kaybetmiş, iki kişi de yaralanmıştı.

Faşistler tek koro halinde Kürtlere saldırmıştı

Öte yandan yangına müdahaledeki yetersizliğini örtmek isteyen AKP/MHP ve Vatan Partisi yangınlardan ırkçılık ve şovenizm üretmeye çalışmıştı. "PKK yaktı" iddialarıyla Antalya'da sokağa çıkan gruplar, adeta "Kürt avı"na çıkmıştı. 
Ancak, Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı'nın koordinasyonunda yürütülen soruşturma için Özlem T. jandarmaya bir ses kaydı teslim etti. Konuşmalarda madde bağımlısı Ali Y. para karşılığı ormanı yaktığını, eğer yakalanırsa "madde bağımlısı olduğu" yönünde ifade vermesi için uyarıldığını anlattı. 

Ali Y.'nin de Serik Ülkü Ocakları'na kayıtlı olduğu iddia edildi. 

Musa Kesler'in haberine göre, Özlem T., jandarmaya bir ses kaydı verdi. Söz konusu kayıtta Ali Y., yangını çıkarmak için bin liraya anlaştığını hatta para veren kişinin 250 lira fazla verdiğini söylüyor. "Benzin döke döke, yaka yaka" gittim diyen Ali Y., parayı veren kişinin yakalandığı taktirde sarhoş ve madde bağımlısı olduğunu ve hiçbir şey hatırlamadığı söylemesi yönünde de uyarılıyor. 
Tanık olarak dinlenen Özlem Y., yangınlar sürerken Ali Y., ile görüştüğünü, Ali Y.'nin sarılı hali elini göstererek "bunun hesabını verecekler, burayı ben yaktım" dediğini aktardı. 


Ses kaydı ve bu ifade üzerine Ali Y. gözaltına aldı. Ormanı yakmadığını Özlem T.'yi etkilemek için böyle bir yalan söylediğini iddia eden Ali Y., madde bağımlısı olduğunu ve paraya düşkün olduğun bu yüzden de böyle bir yalan söylediğini öne sürdü.

Serik Ülkü Ocaklarına kayıtlı


Yangına ilişkin soruşturma sürüyor. Sosyal medya kullanıcısı Mehmet Emin Oğuz, Twitter hesabında yaptığı bir paylaşımla Ali Y.'nin Serik Ülkü Ocakları'na kayıtlı olduğunu duyurdu. Oğuz paylaşımında, "Ege ve Akdeniz'de orman  yangınları çıkaran MHP'li Serik ülkü ocaklarına kayıtlı Ali Y., kız arkadaşının ihbarı sonucu yakalandı..." dedi. 

Oğuz, bilginin kaynağını ise kendisine gelen bir mesaj olduğunu belirtti. Oğuz'a gelen mesajda, "Serik'te akrabalarım var, onu tanıyorlar. Motor turu yapıyor. Azılı Kürt düşmanı. MHP'li Serik Ülkü Ocakları'ndan" ifadeleri yer alıyor. 

 

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.