Merkel: İkinci dalgayı atlattık

Dünya Haberleri —

5 Şubat 2021 Cuma - 16:14

  • Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronavirüs salgınında ikinci dalgayı atlattıklarını söyledi, fakat kısıtlamaların kaldırılması için kesin verileri bekleyeceklerini belirtti.

 

Koronavirüs pandemisinde 16 Aralık’tan itibaren kapanmada olan Almanya’da Başbakan Merkel “ikinci dalgayı atlattık” dedi ve “tünelin sonundaki ışığı görebiliyorum” diye ekledi.

Buna rağmen kısıtlamaların kaldırılması için kesin verilere ihtiyaç olduğunu belirten Merkel, vatandaşlarına “biraz daha dayanmaları” çağrısını yaptı.

RTL televizyonuna konuşan Merkel, yaklaşık 2.2 milyon vakanın ve 60 bine yakın can kaybının yaşandığı Almanya'da yapılan aşılamaların vaka sayılarını etkilemesini bekleyeceklerini ifade etti.

Aşı ayrıcalığına itiraz

Öte yandan ülkede aşı olanların kısıtlamalardan muaf tutulması tartışması gündemde. Kimi siyasetçilerin aşı olanların restoran, sinema gibi yerlere gidebilmeleri talebine Alman Etik Kurulu’ndan yanıt geldi, kurul “korona aşısı yaptıranlara devlet tarafından ayrıcalık tanınmasına karşıyız” açıklamasını yaptı.

Kurul başkanı Alena Buyx, “aşı olanların virüsü başkalarına bulaştırıp bulaştırmayacaklarının henüz kesinlik kazanmadığını” dile getirerek,  virüs nedeniyle alınan tedbirlerin temel haklara ciddi müdahaleler içerdiğini belirtti. Buyx, vaka sayılarının düşmesi halinde kısıtlamaların sadece aşı yapanlar değil, toplumun tümü için sonlandırılması gerektiğini kaydetti.

BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.