Meryem bayrak davasını kazandı

Diaspora Haberleri —

8 Ocak 2021 Cuma - 16:30

  • Taşımak istediği Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ) bayrağı polisler tarafından engellenen Kürdistanlı Meryem Laçin’in açtığı dava zaferle sonuçlandı. Kassel İdari Mahkemesi sadece YBŞ’nin değil aynı zamanda YPG bayrağının da yasaklı olmadığına karar verdi.

 

Alman devletinin kriminalizasyon siyasetine karşı Kürtler bir hukuk mücadelesini daha kazandı. 7 Ekim 2017 günü Kassel kentinde “Kürdistan’a Barış-Abdullah Öcalan’a Özgürlük” adıyla gerçekleşen yürüyüşte Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ)’nin bayraklarını taşınmak isteyen Meryem Laçin polis tarafından engellendi.

Bu yasağı mahkemeye taşıyan Meryem Laçin’in mücadelesi zaferle sonuçlandı. Kassel İdari Mahkemesi, polisin yürüyüşte keyfi şekilde taşınmasını engellediği YBŞ ile YPG’nin bayraklarının yasaklı olmadığını bildirdi. Mahkeme dava ile ilgili herhangi bir duruşma yapma gereği duymadan mahkeme kararını yazılı olarak verdi. 5 Ocak 2020 tarihli kararda mahkeme Hessen eyaletinin söz konusu yürüyüşteki tutumunu haksız bularak, sadece YBŞ’nin değil aynı zamanda YPG bayrağının da yasaklı olmadığını bildirdi.

Anlamsız bir yasak

Mahkemenin kararına ilişkin açıklama yapan Laçin’in avukatı Sven Adam, 2014’te yılında YPG ve YBŞ güçlerinin Êzîdileri DAİŞ’in soykırımından kurtardığını hatırlatarak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Herkesin bu gerçeği bilmesine rağmen Alman güvenlik güçlerinin böyle bir yasak getirmesi başından beri anlamsızdı ve böyle bir yargılamaya da aslında gerek yoktu.”

Mahkemeye giden kazanıyor

• Almanya’nın Köln kentinde polisin Kürdistani sembolleri engellemesi üzerine dava açılmıştı. Münster Yüksek İdare Mahkemesi Öcalan bayraklarının eylemlerde sayı olarak kısıtlanmasının yasadışı olduğunu belirtmiş ve Öcalan’ın özgürlüğünü talep eden eylemlerde, fotoğraf ya da resimlerinin basılı olduğu pankartlara sayı sınırlaması getiren Köln emniyetinin uygulamasının hukuka aykırı olduğuna karar vermişti.

• Almanya’nın Bayern eyaletinde yaşayan Kemal Göktepe hakkında Efrîn işgaline karşı 2017 yılında düzenlenen eylemde, YPG/YPJ bayrağı taşıdığı için dava açılmış, Bayern Yüksek Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasında YPG/YPJ bayraklarının suç sayılamayacağına hükmedilmişti.

• Bir diğer bayrak davası ise Duisburg kentinde görülmüştü. “YPG bayrağı taşımak” ve “PKK sloganı atmak” suçlamasıyla açılan davadan da beraat kararı çıkmış; mahkeme, bu eylemlerin suç olmadığına hükmetmişti.

• Mainz kentinde ise Meral Şimşek, Kürdistani sembolleri yasaklayan polise karşı dava açmıştı. Mainz İdare Mahkemesi, davacının temel haklarının ihlal edildiğine hükmederek polisi haksız bulmuştu. Mahkeme,  Öcalan’ın PKK’yi temsil etmesinin yanında önemli bir şahsiyet olduğunu, ona dair eylemler yapılmasının yasaklanamayacağını belirtmişti.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.