Metîna’da 4 asker öldürüldü

6 Temmuz 2021 Salı - 17:59

  • HPG/YJA Star gerillalarının Metina’da gerçekleştirdiği eylemde 4 Türk askeri cezalandırılırken, işgalcilere ait cephanede de patlama meydana geldi. Türk ordusu, bir kez daha savaş tünellerine hem köpek gönderdi hem de kimyasal gaz kullandı.

 

HPG Basın İrtibat Merkezi(BİM) dün yaptığı yazılı açıklamada, eylem ve saldırılara ilişkin şu bilgileri verdi:

Cenga Xabur Devrimci Hamlesi

*  Metîna’nın Hirore bölgesine bağlı Şehîd Çiya Tepesi’ndeki Türk güçleri, 5 Temmuz günü saat 17.00’de bir süre denetim altına alındıktan sonra isabetle vuruldu; en az 4 asker öldürüldü, tepedeki cephanelikte patlama meydana geldi. Türk ordusu, eylemin ardından 22.30- 23.30 saatleri arasında Skorsky helikopterlerle kayıplarını alandan uzaklaştırmak istedi. Gerillalar tarafından hedeflenen helikopterler alandan uzaklaşmak zorunda kaldı.

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi

*  Avaşîn’in Werxelê alanında bulunan savaş tünellerine doğru 5 Temmuz günü saat 23.00’te ilerlemek isteyen Türk güçleri vuruldu; darbelenen işgalciler bir kademe geri çekildi.

Yine köpek gönderdi

*  Türk ordusu, 5 Temmuz günü saat 07.00’de detektör bağladığı bir köpeği savaş mevzilerine gönderdi. Köpeğin üzerindeki detektöre gerillalar tarafından el konuldu.

*  İşgalci Türk ordusu, Girê Sor alanlarındaki savaş mevzilerine gaz bombaları ve patlayıcılar atarak saldırılarına devam etti.

Doğa katliamı ve kimyasal

İşgal operasyonun başladığı ilk günden itibaren gerillanın büyük direnişiyle karşılaşan ve istediği sonucu alamayan işgalciler, gerillaya karşı kimyasal gazlar kullanıyor ve Güney Kürdistan coğrafyasını tahrip ederek savaş suçu işliyor. Alanda bulunan ağaçları kesen işgalci Türk devleti, yoğun ormanlık alanları hedef alarak yakıyor.

İşgalci Türk devleti Zap, Avaşîn ve Metina bölgelerini saldırı helikopteri, savaş uçakları, obüs ve havanlarla bombaladı. Ayrıntıları şöyle:

*  Metîna’nın Hirorê köyü arazisi, 5 Temmuz günü saat 00.30’da savaş uçaklarıyla bombalandı.

*  Avaşîn’in Werxelê alanındaki savaş mevzileri, 5 Temmuz günü 00.30-02.30 saatleri arasında savaş uçaklarıyla bombalandı.

Zap’ın  Cîloya Biçûk ve T Harfi alanlarında 5 Temmuz günü 00.30-02.30 saatleri arasında helikopter hareketliliği yaşandı; Şamkê alanı, Şehîd Tûfan ve T Harfi alanları saldırı helikopterlerile bombalandı.

* Çemço, Sîda alanları ile Rêçbiraxa köyü, 6 Temmuz günü 00.30-03.30 saatleri arasında sınırdaki karakollardan atılan obüslerle bombalandı.

* Akrê ilçesine bağlı Deşta Nehlê, 6 Temmuz günü saat 10.52’de savaş uçaklarıyla bombalandı. Gerçekleşen bombardımandan dolayı arazide çıkan yangın açıklama yapılırken de devam ediyordu.

* Gerçekleştirilen saldırılar sonucunda herhangi bir gerilla kaybı yaşanmadı.  BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.