Mimoza Çukurova’ya kök salacak

Kadın Haberleri —

12 Kasım 2020 Perşembe - 18:30

  • Geçtiğimiz günlerde açılışını gerçekleştiren Mimoza Kadın Derneği, Çukurova’da her kadına ulaşmayı hedefliyor.

Mersin’in Akdeniz ilçesinde açılışı yapılan Mimoza Kadın Derneği, Çukurova bölgesinde kadınların yaşadığı gördüğü her türlü şiddetin önüne geçmeyi amaçlıyor. Dernek, pandemiden kaynaklı evlere daha fazla hapsedilen kadınların dayanışmasını ve kendilerini var etmelerini hedefliyor. 
Çiğdem Göksoy, Mersin merkezli Mimoza Kadın Derneği’nin başkanı. Kadına yönelik toplumsal cinsiyet eşitsizliğini görünür kılmak için derneği kurduklarını ifade eden başkan, siyasal, sosyal, kültürel, ekonomik, fiziki ve cinsel şiddete karşı kadınların daha bilinçli ve kendilerine güven veren bir ortam yaratmayı amaçladıklarını söyledi. Göksoy, pandemi süreciyle beraber artan kadın sorunlarını da hatırlatarak, “Mersin, Türkiye’de kadın cinayetlerin en çok yaşandığı şehirler arasında üçüncü sırada yer alıyor. Bu da kadınların kendilerini rahat ifade edebileceği ve güvenle sığınabilecekleri derneklere ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Bizler daha önce kadın çalışmalarında yer aldık, fakat kurumsal anlamda bir şeyler yapmamız gerektiğinin zamanı geldiğini düşünerek, böylesi bir yola girdik. Proje, Mersin merkezli Çukurova bölgesini kapsıyor. Altı ayın sonunda çevre illerde de şubelerimizi açmayı düşünüyoruz” diye konuştu.
 
Projeli çalışacak

Projelerini yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleriyle beraber yapmayı hedeflediklerini belirten Başkan Göksoy, bunun için önümüzdeki günlerde sivil toplum kuruluşlarını ziyaret edeceklerini, yönetim kademesi içerisinde yer alan sosyolog, sosyal hizmet uzmanı, avukat ve psikolojik danışmanlık yapan kadınlarla ihtiyaçları tespit edeceklerini söyledi. Tarsus’ta bir hafta önce bir erkeğin üç kadını katlettiğini anımsatan Göksoy, “Bizler böylesi kadın cinayetlerinin dava takipçisi olmayı, aileleriyle bir araya gelerek izleyeceğimiz yol ve yöntemleri belirleyeceğiz” dedi. 
 
Mimoza gibi kök salacak

Her kesimden kadınların içinde yer aldığı derneği sembolize eden “mimoza çiçeği”, derneğin sembolü. Çiğdem Göksoy, bunu şöyle ifade ediyor. “Mimoza çok narin ve kırılgan olmasının yanında toprağa çok güçlü bir şekilde kök salan bir çiçektir. Özellikle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde mimoza çiçeği kadınlara verilmeye başlandı. Bu çiçek de biz kadınlara ilham kaynağı oldu diyebiliriz. Kadınların mimoza gibi kök salmalarını istiyoruz.”

JINNEWS/MERSIN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.