Minbic'in kadın balıkçıları

Kadın Haberleri —

  • Minbicli kadınlar, Fırat Nehri kıyısında uzun uğraşlar sonucu tuttukları balıklarla geçimlerini sağlıyor.

Minbic kırsalındaki kadınlar, geçimlerini sağlamak için tarım, hayvancılık ve balıkçılıkla uğraşıyor. Dört çocuk annesi Ayşa El Yusuf Youssef, Minbic'ın Fırat Nehri kıyısına bakan El Shajara köyünde yaşıyor ve balıkçılık yapıyor. 40 yaşında olan Ayşa 11 yaşından beridir balıkçılık yapıyor ve ağ örüyor. Köyünde balık tutan ilk kız çocuğu olduğunu dile getiren Ayşa El Yusuf, JINHA'da Sîlva El Îbrahîm'e konuştu. Ayşa, "Toplumdan herhangi bir zorbalık ve iftiraya maruz kalmadım, aksine beni cesur olarak nitelendirdiler. Nehirde yelken açmak yürek ister. Evlendikten sonra da vazgeçmedim. 10 gün geçmeden balık tutmaya başladım. Balıkçılık benim tek geçim kaynağım. Eşim de balık tutuyor ve evlendikten sonra birlikte balık tutarak geçimimizi bu şekilde sağlamaya başladık. Şimdi çocuklarım büyüdü ve küçük oğlumla balık tutuyorum. Eşim şimdilerde sürekli tarımla uğraşıyor, toprağı sürüyor” dedi.

Minbic'in güneydoğusundaki El Halul köyünden 45 yaşındaki Zarifa El Casım de Fırat Nehri kıyısında yaşayan çoğu kişi gibi geçimini balıkçılıktan sağlıyor. Zarifa ve eşi, balık tutmak için tepeler ve engebeli yollar arasında 500 metrelik bir mesafeyi kat ettikten sonra öğleden sonra nehir kıyısına gidiyor. 15 yıldır temel ihtiyaçlarını karşılamak için balık tuttuğunu dile getiren Zarifa, "Balığa tutmaya başladığım ilk haftalarda tekneye binmekten korktum ama iyi kürek çekmeyi öğrendikten sonra korkmadan karşı kıyıya ulaşmak için nehri geçtim ve o zamandan beri balıkçılıktan elde ettiğimiz gelire bağlıyız” diye konuştu.

El Halul köyünde balıkçılıkla uğraşan tek kişinin kendisi olduğunu kaydeden Zarifa, şunları söyledi: "Balıkçılık mesleği iki kişilik. Biri kürek çekiyor diğeri ise ağ atıyor. O yüzden bazen erkek kardeşimle, bazen babamla ve bazen de eşimle balık tutmaya geliyorum. Hava şartlarına, rüzgâra, dalgaların yüksekliğine göre balık tutmaya karar veriyoruz. Bu meslek artık hayatımızın bir parçası haline geldi.” MİNBİC

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.