Mücadele yolundaki madenciler yasta

9 Temmuz 2021 Cuma - 18:10

  • Bağımsız Maden-İş Başkanı Tahir Çetin ile sendikası üyesi Ali Faik İlter, Ankara dönüşü geçirdikleri trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi.

Ödenmeyen kıdem, ihbar tazminatları ve ücret alacakları için Uyar Madencilik İşçileri ile birlikte Manisa’nın Soma ilçesinden Ankara’ya giden Bağımsız Maden-İş Başkanı Tahir Çetin ve sendikası üyesi Ali Faik İlter, dönüş yolunda geçirdikleri trafik kazasında hayatını kaybetti. Çetin ve İlter’in hayatını kaybettiği bilgisi Bağımsız Maden-İş  tarafından sendikanın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımla duyuruldu. Bu paylaşımda ”Acımız çok büyük! Öfkemiz çok büyük! Maden işçilerinin yiğit önderi, genel başkanımız, her şeyimiz Tahir Çetin’i ve önderimiz, haysiyet abidemiz, canımız Ali Faik’imizi kaybettik” denildi.

Uyar Madencilik’ten alamadıkları tazminatları için 15 yıldır mücadele eden Somalı madenciler, son kez sorunun çözümü noktasında 4 Temmuz günü aileleriyle birlikte otobüsle Ankara’ya hareket etmişti. Madencilerin otobüsü Ankara girişinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın önünde eylem yapacakları gerekçesiyle polis tarafından durdurularak kente girişine izin verilmedi. Kente girişleri engellenen madencilerden oluşan 5 kişilik heyet ise önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, ardından AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile görüşme yaptı. Bu görüşmede kendisine ‘Hakkımızı verin’ diyen bir madenciye, AKP’li Elitaş, “Bana mı çalıştınız?” karşılığını verdi. Madenci “Size oy verdim” deyince de, “Bana ne, vermeseydin” dedi.

Bağımsız Maden-İş Genel Başkanı Tahir Çetin, AKP’li Elitaş ile yaptıkları görüşmenin ardından açıklama yaptı. Mustafa Elitaş’ın iki aydır kanunun Meclis’e gitmesini engellediğini söyleyen Çetin, şunları ifade etti: “Elitaş’a sormak lazım; bize üç defa ‘yol buluyoruz’ dediniz. Yol kanundur. Kanundan başka nasıl yol olur? Siz yıllardır alışmışsınız yolsuzluğa. Biz kanun istedik. Kanun yok mu? Çevik kuvvet, asker, jandarma hepsi karşımızda. Neden? Bu nasıl bir adaletsizlik? Yeter artık.”

Görüşmelerden olumlu bir yanıt alamayan madenciler Soma’ya geri dönme kararı aldı. Dün saat 04.30’da Manisa’nın Kırkağaç ilçesine bağlı Bakır Mahallesi civarında bulundukları aracın takla atması sonrası Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin ile Ali Faik İlter hayatını kaybetti.  MANİSA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.