Mülteci kampları korona yuvası

Dünya Haberleri —

19 Kasım 2020 Perşembe - 23:00

  • Die Linke milletvekili Michel Brandt, Almanya’da mülteci kamplarındaki koşullara dikkat çekerek “Salgın öncesinden çok daha zor bir yaşam var” diyerek bunun sorumlusunun hükümet olduğunu belirtti.

 

NİHAL BAYRAM-MAİNZ

Almanya’da mülteci kamplarında korona tedbirlerinin yetersizliği sık sık gündeme gelirken Die Linke milletvekili Michel Brandt, mültecilerin yaşadığı zorlukları gazetemize değerlendirdi. Kamplarda korona öncesinden çok daha zorlu bir süreç yaşandığını dile getiren Brandt, mültecilerin kamplarda tek bir odada kaldıklarını ve bunun insan onurunu kırıcı bir durum olduğunu kaydetti. “Bireylerin ve ailelerin kamu sohbet odaları gibi ihtiyaçları karşılanmıyor. Banyo, tuvalet, mutfak gibi alanlar ortak olarak kullanılıyor. Bu yüzden çoğunlukla kadınlar cinsel şiddete maruz kalıyorlar” diye belirten Brandt, özel yaşam alanlarının oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Protesto edenler şiddet gördü

Mülteci kamplarında çok sayıda insanın bir arada yaşamak zorunda kaldığına işaret eden Brandt, “Korona için alınan fiziki mesafe önlemini buralarda uygulamak mümkün değil. Özellikle bu durum dağıtım merkezlerinde daha kötü. Virüsten korunma konusunda gerekli hiç bir bilgilendirme yapılmıyor. Hijyen için yeterli malzeme yok” diye konuştu.

Kamplarda koronaya yakalananların diğer mültecilerden izole edilmediğini dile getiren Brandt, bunun çok sayıda insanın enfekte olmasına yol açtığını vurguladı. Bu durumu protesto edenlerin ise polis şiddeti ile karşılaştığını söyleyen Brandt, “Buna bir an önce son verilmeli” dedi.

Hükümet sorumluluk almalı

“Almanya Federal Hükümeti bir siyasetin sorumlusudur” diye konuşan Michel Brandt şöyle devam etti: “Dağıtım merkezlerinde kalınan süreler çok uzun, bunun kısaltılması gerekiyor. Merkezi bir yerleştirme projesi tamamen iflas etmiştir. Bu hem Almanya hem de AB ülkeleri için geçerlidir. Bu yerleştirme şekline derhal son verilmelidir. Bunun dışında mültecilerin yurtdışı edilmeleri ve üçüncü bir AB ülkesine gönderilmeleri engellenmelidir. Oturumu olmayan insanlar da güvenilir ve anonim bir test, tedavi ve karantina imkanlarına sahip olmalılar, virüsün yayılması ancak bu şekilde önlenebilir.”

Korona tehdidi altındayız

Türkiye’de karşılaştığı baskılar nedeniyle Almanya’ya gelmek zorunda kalan Amed HDP eski il başkanı Zübeyde Zümrüt, kaldıkları kampta korona tehdidi altında olduklarını söyledi. Schwitzengen kentinde bulunan mülteci dağıtım merkezinde 26 Ekim’den beri karantinada kaldığını belirten Zümrüt, “9 Kasım’da odamızdan bir kişinin korona testi pozitif çıktı. 25 Kasım’a kadar karantinada kalacağız. Bu merkeze sağlıklı geldim. Ama buradaki hijyen koşullarından kaynaklı hasta olacağız” diye konuştu.

Hijyenik değil

“Karantina süreci adı altında bir kampta tutuluyoruz ancak buranın koşulları pandemiye hiç uygun değil” diyen Zümrüt, “Bize yapılan testler negatif çıktı ama buradaki koşullarda koronaya yakalanma riskimiz çok yüksek. Geçen hafta kaldığımız koridorda bir kişinin testi pozitif çıktığı için bizi aynı kamp içeresinde başka bir koridordaki odaya verdiler. 3 katlı bir binada kalıyoruz. Bir koridorda yaklaşık 25 oda var. Kahve ve çayları bir yerden alıyoruz. Orada çok uzun bir kuyruk oluyor ve sosyal mesafe yok. Kadın, erkek, çocuk 50 kişiye yakın insan aynı tuvalet, lavabo ve banyoyu kullanmak zorunda kalıyor” diyerek hijyen malzemelerinin yetersiz olduğunu belirtti.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.