Newaya Jin: Kadın devrimi an’da oluşuyor 

28 Şubat 2022 Pazartesi - 21:00

.

.

  • Newaya Jin kadın gazetesinin 204. sayısı çıktı. 8 Mart temasıyla çıkan gazetede ayrıca portreden mizaha, sağlık ve bilime kadar pek çok konunu yer alıyor.

 

Newaya Jin’ın Mart Sayısı ‘Kadın devrimi an’da oluşuyor’ manşetiyle çıktı. 8 Mart perspektiflerinin yer aldığı 204. sayıda kadınların mücadelesi ve başarılarına yer verildi.

Direniş filmleri, kadınca sanat ve edebiyat, Jin Ma projesi, ‘Kadın Arşivi’  konularının da yer aldığı sayıda ana gündem 8 Mart.

Gazetenin yazarlarından Zozan Sima kadın devriminin bir sosyal-kültürel devrim olduğunu Kürdistan Kadın Özgürlük Hareketi’nin 8 Mart’a yüklediği anlamlardan anlaşıldığını yazdı.

Dünya kadınlarını bekleyen mücadeleler

Son bir yılın kadınlar açısından pozitif ve negatif sonuçlarını analiz eden Nazan Üstündağ ise Ortadoğu’dan Asya’ya, Amerika’dan Afrika’ya kadınlara yöneltilen saldırılar ile kadınların direnişlerine dair detayları kaleme aldı. Üstündağ yazısında, kadınların hala dünya çapında örgütlenecek büyük bir kadın hareketinin hasretini çektiğini vurguladı.

Dünya ve Ortadoğu çapında kadınların büyük baskı ve sorunlarla yüz yüze olduğunu yazan Nilüfer Koç ise 8 Mart 2022’nin Kürt Kadın Hareketi’ne ağır sorumluluk yüklediğini dile getirdi. Koç dünya kadınlarının, özgürlük mücadelelerinde başarılı olmaları için güçlerini birleştirmeleri gerektiğini belirtti. 

Kürt kadın mücadelesi ivme kazandırdı

Yurdusev Özsökmenler ise, 8 Mart 2022’nin; çatışmaların sürdüğü, derinleşen ekonomik krizin faturasının emekçilere ve en çok da kadınların sırtına yıkılmaya çalışıldığı, erkek egemen zihniyetin, cinsiyetçiliğin, milliyetçiliğin ve kadına yönelik şiddetin arttığı bir dönemde karşılandığını yazdı.

Gazetenin yazarlarından Hêja Zerya, 8 Mart’a anlam kazandıran direnişi derinleştirme, kadın emeğini görünür kılma, cins bilinci, sevgisi, örgütlülüğü ile kendini yaratmada Kürdistan kadın özgürlük mücadelesi ve militanlığının katkılarının büyük olduğunu hatırlatırken, Berîtan Zagros ise Başûrê Kürdistan kadınlarının yüz yüze olduğu risk ve avantajlara dikkat çekti. 

Gazetenin yazarlarından Medya Doz ise, "Rûpelê Sor”, “Hêza”,  “Kobanê”, “12 Suvari”,  "Nujiyan" gibi film ve belgesellere dair merak edilen detayları anlattı. Newaya Jin’in bu sayısında portreden mizaha, sağlık ve bilime kadar pek çok konunu yer alıyor.

HABER MERKEZİ

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.