Newaya Jin: YENİ BİR DÜNYA DOĞUYOR

Kadın Haberleri —

1 Haziran 2022 Çarşamba - 09:40

Newaya Jin'ın 207.(Haziran) sayısı çıktı. KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Besê Hozat gazetenin sorularını yanıtladı. Hozat, özgür kadınların şekil vereceği bir dünyanın doğuşuna tanıklık edildiğini belirterek 'kadınların ortak kimliği özgürlüktür' dedi. Kürdistan, Ortadoğu ve dünyada yaşanan gelişmeleri genişçe ele alan Hozat'ın röportajının tamamı Newaya Jin gazetesinde. 

Kadın gazetesi Newaya Jin’ın Haziran sayısı “Yeni bir dünya doğuyor” manşetiyle çıktı. Güncel, politika, sanat, sinema, bilim ve portre türü içeriklere yer verilen 207. Sayıda KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Besê Hozat’ın röportajı da yer aldı. 

Kürdistan, Ortadoğu ve dünyada yaşanan gelişmelere dair Newaya Jin’ın sorularını yanıtlayan Besê Hozat önemli tespitlerde bulundu. Rusya-Ukrayna savaşının özünde NATO ile Rusya savaşı olduğunu hatırlatan Besê Hozat,  Kürdistan’daki işgal saldırılarına dikkat çekti. Kürdistan gerillasının savaşı, işgalci Türk ordusunun bulunduğu her yere yayacağını ifade eden Hozat, “YJA Star gerillalarının direnişe öncülük ettiğini aktardı. KDP’nin Türk işgalci devletiyle işbirliğine de paragraf açan Besê Hozat, KDP’nin soykırım saldırılarında doğrudan yer aldığını kaydetti. 

Kadınların ortak kimliği özgürlüktür” belirlemesini yapan Besê Hozat, özgür kadınların şekil vereceği bir dünyanın doğuşuna tanıklık edildiğini belirtti.

Mekap sadece bir ayakkabı markası mı?

Kürt Kadın Hareketi yöneticilerinden Fatma Adir, Kürdistan gerillası ile sembolleşen sarı mekap markalı ayakkabının anlamını yorumladı. Gerillanın halkının özgür yaşamasının ötesinde hiçbir beklentisi ve talebinin olmadığını hatırlatarak, mekap ayakkabı ile haki renkli elbisenin, gerillanın kendini Kürt halkının özgürlüğüne adayan sade yaşamının parçaları oldukları için sevilip değer gördüğünü hatırlattı. 

Adir, “Nasıl ki işgalci askerin giydiği bot istilanın, sömürünün, egemenin bir sembolü olduysa, sarı-turuncu mekap da Kürdistan’da işgale ve köle yaşama karşı hiçbir çıkar gözetmeksizin savaşanların sembolüne dönüştü” dedi.  

Yurtseverlik; tarih, toprak, emek bilincidir

“Yurtseverlik” tanımının tekabül ettiği karşılığı irdeleyen Hêja Zerya, yurtseverlik ilkesinin, Kadın Kurtuluş İdeolojisi’nin temelini ve özünü oluşturduğunu aktardı.

“Yurtseverlik; tarih, toprak, emek bilincidir; kültürüne, direnişine ve varoluş özüne sahip çıkmaktır” diyen Zerya, Kürt toplumunda yurtseverlik bilincinin gelişmesinde büyük rol oynayan Haziran şehitlerinden Zilan, Sema, Gulan, Leyla şahsında tüm özgürlük şehitlerini andı. 

Aysel Doğan'ı tanımak

Yeni sayıda, 11 Mayıs’ta Almanya’da şehit düşen Kürt siyasetçi Aysel Doğan’a dair bir anlatı yazısına da yer verildi.  

Kürt müzisyen Bermal Çem tarafından kaleme alınan anlatı yazısında ortak anılar ile Aysel Doğan’ın devrimci mücadelesi anlatılıyor. Aysel Doğan’ı ‘Tükenmeyen bir kaynak’ olarak tanımlayan Çem, onun eğitici ve öğretici çabalarına değindi. 

Diğer bir anı yazısı ise, 30 Eylül 2017’de Amed’de şehit düşen Gülnaz Ege (Nuran Er) anısına Medya Doz tarafından kaleme alındı. “Egeli bir gonca, kalbimizde Kürdistani bir gül oldu” diyen Medya Doz, Gülnaz Ege’yi “çoğul bir sevgi ırmağı” belirlemesi ile tanımladı. 

Bir kötülüğü yenme hikayesi: "Hêza"

207. sayıda dikkat çeken bir başka içerik ise Hêza Belgeseli’ne dair genç yönetmen Derya Deniz ile yapılan röportaj. Deniz, şimdiye kadar 3 ödüle layık görülen Hêza Belgeseli’nin detaylarına dair merak edilenleri Newaya Jin’e anlattı. 

Deniz, Hêza’nın 14 yaşında DAİŞ çeteleri tarafından 3 Ağustos fermanı sürecinde tüm ailesiyle birlikte kaçırılan bir kız çocuğu olduğu bilgisini paylaşarak şu eklemeyi yaptı: İki Hêza vardı hep benimle birlikte: Birincisi; DAİŞ’e esir düşmüş ve kendisini büyük bir çaresizlik içerisinde hisseden bir kız çocuğu. İkincisi ise; DAİŞ’i yenmeye yeminli güçlü bir kadın savaşçı. 

Hevaltî ile tanışma vakti

Jineolojî kategorisindeki makaleyi ise, Nisan ayında Şehit Malda Kusa adına düzenlenen Jineolojî Kampına katılan Dörte Rose kaleme aldı. “Hevaltî ile tanışma vakti gelmişti” diyerek yola koyulan Rose, kamp, jineolojî, özgürlük ve hayata dair düşüncelerini paylaştı. 

Kürtçe sayfaların gündemi:

Haziran Sayısında, Kürtçe sayfalarda da dikkat çeken içerikler yer aldı. 

Roza Metîna, devlet/erkek eliyle sistematik olarak katledilen kadın katliamlarını köşesine taşırken, Nîlufer Koç ile Nurhak Gulbahar dünya ve Kürdistan’daki güncel gelişmeleri irdeledi. 

Medya Savunma Alanlarına yönelik işgal saldırısı ile KDP’nin ihaneti gündemine dair Kürt ve enternasyonal kadınların görüşleri de Haziran Sayısında geniş yer aldı. 

Sanat, direniş ve Nûdem Durak

Kültür ve sanatın tarihsel tanımını yapan Yıldız Çakar, toplumsal etkisi ile mücadele gücünü hatırlattı. 

Yıldız Çakar, 2015’ten bu yana Kürtçe şarkılar söylediği için rehin tutulan ve 19 yıl hapis cezasına çarptırılan Nûdem Durak’ın sanatının temsil ettiği anlama dikkat çekti. 

HABER MERKEZİ

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.