Newaya Jin’ın Mayıs sayısı çıktı

2 Mayıs 2021 Pazar - 23:00

.

.

  • Newaya Jin’ın Mayıs sayısı ‘Analara sözümüz çiçeklerle bezeli bir ülke’ manşetiyle çıktı. 

HABER MERKEZİ

Kadın gazetesi Newaya Jin’ın Mayıs sayısı çıktı. ‘Analara sözümüz çiçeklerle bezeli bir ülke’ manşetiyle çıkan 194. sayıda, annelik olgusu yanında AKP çetesinin saldırısı sonucu eşini ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar şahsında devletin Kürt annelerine reva gördüğü politikalar işleniyor. Zîlan Diyar, 56 gündür ‘toprağı kazıyarak adaleti ortaya çıkarmaya çalışan’ Emine Şenyaşar’ın direnişi özelinde konuyu işliyor. 

Yaşamın her alanında Kürtçe

20 sayfadan oluşan aylık gazetede çeşitli başlıklarda gündemler irdeleniyor. Bunlardan biri de; inkar ve asimilasyon politikaları karşısında mevzilenen Kürtçe’nin direnişi. Rojava Kürtçe Dil Kurumu yöneticilerinden Viyan Cûdî, 2007’den bu yana zemini oluşturulan Kürtçe anadil eğitimi serüvenini detaylarıyla paylaşıyor, yazar Roza Metîna ise Kürtçe’nin etimolojik yapısını irdelediği yazısında Kürtçe’nin her zamankinden daha çok bu dönemde savunulmasına ve yaygınlaştırılmasına ihtiyaç olduğunu vurguluyor.    

Şengal direniyor

3 Ağustos 2014’te DAİŞ çetelerinin kırımına uğrayan Şengal halkı, bir süreden beridir de Irak, KDP ve Türk devletinin işgal saldırısı tehdidi altında. Êzîdî Özgür Kadın Hareketi Üyesi Soham Şengalî, gündeme dair Newaya Jin’ın sorularını yanıtlıyor. 

Aileye feda edilen kadın

Türk Cumhurbaşkanı’nın İstanbul Sözleşmesi’ni Mart ayında feshetmesini ise gazetenin yazarı Nazan Üstündağ yorumluyor. Sözleşmenin kaldırılmasının ‘ailenin devamının kadının hayatından daha değerli olduğu” mesajını taşıdığına dikkat çeken Üstündağ, iptalin maliyetinin ise en fazla AKP’ye çıkacağına işaret ediyor.

Zerya Gül de, kadın bedeni ve cinselliği üzeri geliştirilen politikalar dizi yazısının bu ayki bölümünde, kapitalist modernite çağında sömürülen ve metalaştırılan kadın emeği, bedeni ve cinselliği politikalarını irdeliyor.

Sayının Jineoloji bölümünde, Sarah Marcha’nın 2019 yılında Rojava’da kurulan Andrea Wolf Enstitüsü’nün çalışmalarını tanıtan yazısı yer alıyor. 

Festîvalên “Taca Zêrîn”

Gazeteci Bêrîtan Zagros ise dikkatleri ilginç ve önemli bir konuya çekiyor. 2015’ten bu yana Güney Kürdistan’da Yekgirtûya Îslamî ya Kurdistanê öncülüğünde gerçekleştirilen Altın Taç Festivali (Festîvala Taca Zêrîn)’e dair detayları paylaşan Zagros, 13-20 yaş arası ‘türban’lı genç kadınların bu festivallere katılıp yarıştığı bilgisini paylaşıyor.  

‘Yavuz kılıcı’: Barajlar, HES’ler, maden ocakları

Ekoloji kategorisinde ise gazeteci Güler Yıldız’ın Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ile yaptığı röportaj var. Eko-kırım ile “demografik değişim” politikalarının irdelendiği röportajda, özellikle alevi toplumunun yaşadığı bölgelerde yapılan Baraj, HES ve Maden Ocakları’nın asıl amaçlarına dikkat çekiliyor.

Kadın için diplomasi

Yeni sayıda, Ceni Kürt Kadın Barış Bürosu’nun diplomasi anlayışı, ittifak ve ilişkiler ağı perspektifi irdeleniyor. Ceni yönetimi, yerelden evrensele doğru esas aldığı çalışma perspektifinde kadınlarla beraber kadınlar için bir diplomasi anlayışını esas aldıklarını belirtiyor. 

‘Mizgîna leheng’

Mayıs sayısında, sanattan devrime akan ve dokunaklı sesiyle her Kürdün yüreğini okşayan Hozan Mizgîn’in (Gurbet Aydın) 29’uncu şehadet yıldönümü vesilesiyle hayat felsefesi ve sanat anlayışı anlatılıyor. Biyografi yazısını müzisyen Bermal Çem kaleme almış.

“Yaşadıklarımız bizi takip eder” diyen sanatçı Yıldız Arslan da çıkardığı ilk albüm olan ’’Qirayîş’ın bir coğrafyanın çığlığı, haykırışı olduğunu vurguluyor.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.