Nîsko macera peşinde

Kültür/Sanat Haberleri —

.

.

  • Kürtçe çocuk tiyatrosu “Nîsko” minik seyircileriyle buluşmaya hazırlanıyor. Oyunun yönetmeni Rewşan Apaydın, “Oyunu izlemeye gelecek olan çocukların, bir maceranın içine dalan Nîsko’nun hikayesini izlerken eğlenip keyif almalarını hedefledik’’ dedi.

MİHEME PORGEBOL

Çocukların tiyatroyla ilk etkileşimi paha biçilmezdir. Kendi kuralsız oyunlarından sıyrılıp daha önce hiç görmedikleri evrenlerde hiç tanımadıkları karakterlerle iletişime girerler. O evrendeki kahramanlarla hiç tecrübe etmedikleri serüvenlere atılırlar. Artık kurallı bir oyunun içine girdikleri için özdeşim ile yorumlamanın iç içe geçtiği bir idrak sürecine “merhaba” derler. Üstelik bunu bir ekran, geçmiş zaman rivayetleriyle anlatılan masallar veya iki boyutlu resim kağıtlarıyla değil, kanlı canlı bir şekilde tecrübe ederler. Hikayedeki kahramanların seslerini, duygularını, hareketlerini, aldıkları kararları vb. bizzat kendi gözleri ve kulaklarıyla algılarlar. Bu onların büyüme sürecindeki davranışlarına etki etmesi itibariyle oldukça önemli bir tecrübedir. Sadece büyüme sürecinde değil, çoğu zaman ömürlerinin sonuna kadar hafızalarında diri tuttukları anılara dönüştürürler bunu. Sorulursa, etrafımızın çocukken izlediği ilk tiyatro oyununu unutmayan, hâlâ o oyunun tadını hiçbir gösteride bulamayan insanlarla kaynadığını görebiliriz. Bu yüzden de çocuk tiyatrosu en hassas sanat kollarından biri kabul edilir. Çünkü çocuğun bütün hayatına etki eden bir büyüsü vardır. Tiyatro toplulukları da çocuk oyunlarını çalışırken özellikle bu hususlara dikkat etmeye çalışırlar. 

Tarlada kaybolan Nîsko’nun maceraları

İstanbul’da tiyatro faaliyetleri yürüten Teatra Sî, geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruyla Kasım ayında sahnelemeye başlayacakları yeni oyunun müjdesini verdi. Bu bir çocuk oyunu. Oyunun adı ise “Nîsko”. Nîsko, yine aynı topluluğun daha önce yürüttüğü “Çîrok Mîrok” adlı masal projesinde seslendirilmiş bir masal. Masaldan uyarlanan oyunun hem uyarlamasını hem de yönetmenliğini yapan Rewşan Apaydın, “Nîsko, nîsk sözcüğünden geliyor. Türkçe anlamı mercimek tanesi. Yani Nîsko mercimek tanesi kadar küçük bir çocuk. Babası ile tarlaya gittiği bir gün kayboluyor. Bu kayboluş ile tek başına kalan Nîsko’nun başına bazı şeyler geliyor. Doğada tek başına bir gün geçiren Nîsko burada küçük olmanın hem avantajları hem de dezavantajlarını deneyimleyerek öğreniyor” diyerek oyunun içeriğini özetliyor.