Kurslarla Kürtçeyi kurtaramayız

Toplum/Yaşam Haberleri —

Birca Belek Dil ve Kültür Derneği

Birca Belek Dil ve Kültür Derneği

  • Birca Belek Dil ve Kültür Derneği Eşbaşkanı Cahit Akıl’dan çağrı: “Cizîr tarihi ile dil ve kültürün merkezi olmasına rağmen artık sokaklarda Kürtçe konuşma oranı giderek azalıyor.
  • Artık aileler çocuklarıyla Türkçe konuşuyor. Sadece Kürtçe dil dersleri veren kurumlar ile asimilasyonun önünü alamayız. Dil için olağanüstü bir girişim olmalı.”

Kürtçeye yönelik sürdürülen asimilasyon politikalarına karşı 2019’dan beri Şirnex’in Cizîr ilçesinde faaliyet yürüten Birca Belek Dil ve Kültür Derneği yaz kursları açmaya hazırlanıyor. Birinci ve ikinci seviye ile çocuklar açılacak kurslara dair 27 Haziran’da başlayan kurs başvuruları 7 Temmuz’a kadar devam edecek. Diğer seviyeler için başvuruların olması durumunda sınıflar açabileceklerini belirten Dernek Eşbaşkanı Cahit Akıl, Kürtçenin daha fazla sahiplenmesi gerektiğini vurgulayarak, kurslara katılım çağrısında bulundu.  

 

 

Hem inkar hem asimilasyon

Kürtçeye yönelik inkar ve asimilasyon politikalarının devam ettiğini ve buna karşı mücadelenin önemli olduğunu belirten Akıl, “Dil bir milletin hakikatidir. Her millet kendi diliyle tanınır. Biz de Kürt halkı olarak varlığımızı dilimiz ile tanımlıyoruz. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Kürtçeye karşı asimilasyon ve inkar politikaları devam ediyor. Kurdistan’da asimilasyon ve inkar politikaları hiçbir zaman bitmedi. Ancak buna karşı ciddi mücadele ve bedeller de verildi. Kürtçenin korunması için birçok kurum açıldı ve baskılara karşı mücadelelerini sürdürüyor” şeklinde konuştu.

Kürtçe konuşma oranı azalıyor

Asimilasyon ve inkar politikalarından kaynaklı Kürtçe konuşma oranının geçmiş yıllara göre azaldığına dikkat çeken Akıl, şunları söyledi: "Cizîr tarihi ile dil ve kültürün merkezi olmasına rağmen artık sokaklarda Kürtçe konuşma oranı giderek azalıyor. Artık aileler çocuklarıyla Türkçe konuşuyor. Bu nedenle her şeyden önce dil bilincinin inşası gerekiyor. Sadece Kürtçe dil dersleri veren kurumlar ile asimilasyonun önünü alamayız. Bundan kaynaklı dil için olağanüstü bir girişim olmalı. Bunun için ciddi bir zihniyet inşası gerekiyor. Öncelikle aileler çocuklarıyla Kürtçe konuşmalı. Başka türlü asimilasyonun önü alınamaz.”

Kürtçe için ortak politika

Akıl, Kürtçenin korunması için ciddi bir mücadelenin verilmesi gerektiğinin altını çizdi ve ekledi: “Kürtçeyi sahiplenmek herkesin birinci önceliği olmalı. Tüm kurum ve yapıların dilin korunması için ortak bir politika ile birlikte hareket etmeleri gerekiyor. Dil kurumlarının da çalışmalarını ev ev sürdürmeleri gerekiyor. Toplum içinde çalışmalar örgütleyerek dil zihniyetini oluşturmak lazım. Dil hakikatini topluma anlatarak, asimilasyonun önünü alabiliriz. Eğer güçlü bir mücadele verirsek, toplumda Kürtçe konuşma oranının yükseldiğini göreceğiz. Dilimizi konuşmaktan utanmamamız gerekiyor. Nasıl ki her insanın bir ruhu var her milletin de ruhu var. Bir millet ruhsuz yaşayamaz. Dilsiz millet olamayız.” CİZÎR

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.