Nürnberg ve Bern'de anma etkinliği

Diaspora Haberleri —

27 Temmuz 2020 Pazartesi - 15:36

  • Almanya'nın Nürnberg ve İsviçre'nin Bern kentinde Kürdistan Özgürlük Mücadelesinde şehit düşenler için anma etkinlikleri düzenlendi. 

Almanya’nın Nürnberg kentinde 14 Temmuz Büyük Ölüm orucu Direnişçileri, PKK Merkez Komite Üyesi Kasım Engin, TEV-DEM Diplomasi Komitesi Üyesi Mehdî Şakir Ebdî (Polat Herekol) ve geçirdiği kaza sonucu şehit düşen Kürt siyasetçi Hisên Çawis (Herekol) için anma etkinliği düzenlendi.

Medya Halk Evi salonunda düzenlenen anmada şehitler anısına konuşmalar yapıldı ve miraslarına sahip çıkma çağrısı yapıldı.

Konuşmalar ardından 14 Temmuz direnişçilerinin, Kasım Engin ve Polat Herekol'un yaşam ve mücadelelerinin anlatıldığı sinevizyon gösterimi yapıldı. Anma etkinliği "Şehid Namirin" sloganıyla son buldu.

Şahin ve Zana, Bern'de anıldı

Hesekê’de geçirdiği kalp krizi sonucu 11 Temmuz günü şehit düşen YPG komutanlarından Mehmet Balcık (Şahin Amed) ile 27 Ağustos 2019'da işgalci Türk ordusunun Dersim merkeze bağlı Margeyik alanında gerçekleştirdiği operasyon sonucu yaşanan çatışmada şehit düşen Abdullah Kaya (Zana Med), İsviçre/ Bern’de anıldı.

CDK Şehit Aileleri Komisyonu’nun düzenlediği anmaya Şahin Amed ve Zana Med'in yakınlarının da olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Anma toplantısında Mehmet Balçık ve Abdullah Kaya şahsında Kürdistan Özgürlük Mücadelesi şehitleri anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Şehitler anısına konuşmaların yapıldığı ve sinevizyon gösteriminin yapıldığı anma, "Şehid Namirin" sloganlarıyla sonlandırıldı.

BERN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.