Nusaybin’de internet karartması

9 Ekim 2020 Cuma - 16:55

  • Türk devletinin Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik 9 Ekim 2019’da başlattığı işgal saldırılarından beri Nusaybin’de internet şebekeleri “güvenlik” gerekçesiyle kısıtlanıyor.

 

En büyük GSM operatörlerinden Türk Telekom ve Vodafone’nin neredeyse kullanılmadığı, Turkcell’in ise büyük oranda kısıtlamayla karşılaştığı kentte, Twitter, Facebook ve İnstagram gibi sosyal medya uygulamaları ile Whatsapp ve Telegram gibi sohbet uygulamaları da normal hatlarda kullanılamıyor. Mobil hatlarda yaşanan sıkıntı internetle sınırlıyken, Kuzey-Doğu Suriye kenti Qamişlo’nun sınır hattında yaşayanlar telefon görüşmeleri de gerçekleştiremiyor. Kentte yaşanan kısıtlama, koronavirüsü (Kovid-19) salgınının ortaya çıkmasıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) hayata geçirdiği uzaktan eğitim sistemi olan EBA’ya erişimi de etkiliyor.

Operatörler VPN öneriyor

Kent sakinleri sanal özel ağı sağlayan VPN uygulamalarını kullanmak zorunda kalıyor. Sorunun giderilmesi için görüşülen GSM operatörleri, sorunun bölgede alınan “güvenlik tedbirlerinden kaynaklı” olduğuna işaret ediyor. İlçede bulunan operatör temsilcileri de sorunun çözümü için VPN kullanımını öneriyor. GSM operatörlerinin müşteri hizmetleri ise sorunun tespitinin yapıldığını, ancak kaynağını araştırdıklarını öne sürüyor.

Çift çanak gibi

Kentteki eğitimciler yaşanan soruna dair fikir beyan etmekten kaçınıyor. HDP Nusaybin İlçe Eşbaşkanı Şiyar Koç, sorununun Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarla başladığını, ayrıca sınır hattında bulunan bölgelerde normal telefon araması dahi yapılamadığını söyledi. Bölge halkının 1990’lı yıllarda alternatif televizyon izleyebilmek için başvurduğu çift çanak yöntemini hatırlatan Koç, benzer durumu yaşadıklarını belirterek, “Şimdi de VPN ile aşılmaya çalışılıyor” dedi.  MA/MARDİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.