O resim o duvarda kalacak!

Diaspora Haberleri —

26 Kasım 2020 Perşembe - 23:00

  • Bielefeld Yüksek Eyalet Mahkemesi, Alman polisi tarafından 16’sında katledilen Halim Dener’in 25 yılı aşkın süredir AJZ binasında bulunan duvar resminin yasaklanamayacağına karar verdi.

 

NİHAL BAYRAM

Alman polisi tarafından katledilen Halim Dener’in duvar resminin yasaklanamayacağı kararı onandı.

Alman polisi tarafından 30 Haziran 1994’te katledilen Kürt genci Halim Dener'in fotoğrafı Bielefeld’deki AJZ-İşçi Gençlik Merkezi’nin duvarına resmedilmişti. Resmi, polisin ve savcılığın tüm uğraşlarına rağmen kaldırmayan AJZ-İşçi Gençlik Merkezi başkanı 17 Haziran’da görülen duruşmada beraat etmişti. Karar, 23 Kasım Pazartesi günü Hamm Yüksek Eyalet Mahkemesi (OLG) tarafından onandı.

3 yılın sonunda

Çeyrek asırdır duvarda çizili duran resimle ilgili dava süreci üç yıldır devam ediyordu. AJZ, dava sürecinin Almanya’nın PKK yasağı, Kürtlere yönelik kriminalizasyon ve sembollerin yasaklanması politikasının bir parçası olduğuna işaret etti. Şubat 2018’de “yasak sembolleri içeriyor” gerekçesiyle AJZ duvarında bulunan Halim Dener resminin kaldırılması istendi. Talebi reddeden merkez başkanı, Eylül 2019’da Bielefeld yerel mahkemesinde hakim karşısına çıktı. Resmi silmeyi reddeden merkez başkanı, para cezasına çarptırıldı. Karara itiraz edildi. 17 Haziran 2020’de Bielefeld eyalet mahkemesi kararı bozdu, para cezasını iptal etti. Resmin "ifade ve sanat özgürlüğü" kapsamında değerlendirileceğine karar vererek beraat kararı verdi. Mahkeme, Savcılık karara itiraz etse de Hamm Yüksek Eyalet Mahkemesi beraat kararını onadı. 

PKK yasağı kalkmalı

Kararla ilgili yazılı açıklama yapan AJZ Bielefeld, "Bizler Halim Dener’in anısına yapılan bu resim üzerinden yürütülen dava sürecinde çıkan beraat kararı ve gösterilen dayanışmadan çok memnunuz" dedi. Kararın PKK yasağının 27. yıldönümü haftasına denk gelmesinin de "ironik" olduğunu kaydeden AJZ, "Çünkü Halim Dener 1994 yılında Hannover kentinde ERNK’nin sembollerini içeren afişleri asarken polis tarafından vurularak katledilmişti. Bielefeld polisi ve savcısının bu resmi kriminalize etme girişimi bir kez daha Kürt direnişini kriminalize etme çabasının yıllar sonra da devam ettiğini gösteriyor" dedi.

Kararın gerekçesi açıklandığında daha ayrıntılı açıklama yapacağını duyuran AJZ açıklaması "PKK yasağını kaldırın", "Kürt direnişini kriminalize etmeyin" çağrısıyla sona erdi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.