Öcalan özgür olana dek

Dünya Haberleri —

1 Mart 2023 Çarşamba - 18:15

Güney Afrika’da “Abdullah Öcalan’a Özgürlük Dünyaya Barış ve İstikrar” konferansı

Güney Afrika’da “Abdullah Öcalan’a Özgürlük Dünyaya Barış ve İstikrar” konferansı

  • Güney Afrika’da Öcalan için düzenlenen iki günlük konferansın organizatörü KHRAG’nin Eşbaşkanı Mahmoud Patel “Bizler hayattayken Abdullah Öcalan özgürlüğüne kavuşmalıdır. Öcalan’ın özgürlüğü sağlanana kadar bizler de çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz” dedi. 
  • Essa Moosa’nın yoldaşı Mansoor Jeffer ise “Güney Afrika halkı ve Mandela’nın mücadelesi ile Öcalan ve Kürt halkının mücadelesi benzerdir. Bizler kazandık, inanıyorum ki Kürt halkı da mücadelesini Öcalan’ın özgürlüğüyle taçlandıracak” diye konuştu.

EREM KANSOY / CAPE TOWN

Güney Afrika’da “Abdullah Öcalan’a Özgürlük Dünyaya Barış ve İstikrar” başlıklı iki günlük konferans, özgürlük kampanyalarının büyütülmesi mesajıyla sona erdi. 

Kürt İnsan Hakları Çalışma Grubu (KHRAG) ve Suriye Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi tarafından başkent Cape Town’da gerçekleşen konferansın ikinci gününe de ilk gün olduğu gibi Bakurê Kurdistan, Kuzey-Doğu Suriye’den temsilciler ile Güney Afrikalı tanınmış birçok siyasetçi, hukukçu, akademisyen ve insan hakları savunucusu katıldı. 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü, Kürt sorununun çözümü ve dünya barışına katkılarının tartışıldığı konferans “Kadınların Özgürlük Arayışı” başlıklı panelle başladı. Bu oturumun konuşmacılarından Dr. Ruchi Chaturvedi Afrika’da hem ırkçı Apartheid rejimi döneminde hem de şu anda kadınlar üzerinde yaşanan baskıyı anlatırken, Afrikalı kadınların Rojava devriminden ilham aldığını dile getirdi. 

YJA-Star Temsilcisi Rehan Sheikhmous da Rojava kadın devriminde elde ettikleri kazanımları anlatırken, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Kürt kadınlarının özgürlük mücadelesindeki rolüne işaret etti. Dünya kadınlarının da özgürlüğüne öncülük ettiğini dile getirdi. 

Prof. Dr. Karin Chinnian 

Öğrencilerime de anlatıyorum

Prof. Dr. Karin Chinnian da konuşmasında, Abdullah Öcalan’ın “kadın özgürlükçü” paradigmasında kadının obje olarak görülmemesinin önemine vurgu yaparak, kadın özgürlüğünün Öcalan paradigmasının en önemli parçası olduğunu söyledi. 

Kadınların Öcalan paradigmasıyla faşizme baş kaldırırsa, erkek egemen toplum anlayışının dünyada son bulacağını kaydeden Chinnian, “Öğrencilerime de Öcalan’ın kadın çözümlemelerini öğretmeye başladım. Kadın sadece anne veya cinsel obje değildir” dedi. 

Essa Moosa anıldı

Konferans “Demokratik Ulus” ve “Ortadoğu ve Dünyada Devrim İhtiyacı” başlıklı panellerle devam etti. Konferansta yürütülen tartışmalar ardından bir sonuç bildirgesinin de yayınlanması bekleniyor. 

Konferansın sonunda 26 Şubat 2016 yılında yaşamını yitiren Güney Afrikalı Kürt dostu, KHRAG kurucusu ve hukukçu Essa Moosa için de anma etkinliği düzenlendi.