Öcalan’a küresel özgürlük günü

Diaspora Haberleri —

24 Eylül 2020 Perşembe - 15:48

  • 10 Ekim "Öcalan’a Küresel Özgürlük Günü" ilan edildi. Avrupa’nın dört bir yanında, Japonya’dan Arjantin’e her yerde Öcalan’a özgürlük talebi haykırılacak.

 

Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi ve KCDK-E, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için 10 Ekim'de yapılacak "Öcalan'a Küresel Özgürlük Günü" eylemlerine katılım çağrısında bulundu.

KCK tarafından 12 Eylül’de başlatılan "Tecride, faşizme, işgale son; özgürlüğü sağlama zamanı" hamlesi kapsamında Avrupa’da uzun vadeli, küresel ve etkili eylem, etkinlikler planlanıyor. KCDK-E Eşbaşkanlık Divanı Kürt Halk Önderi Öcalan’ın 22 yıldır ağır tecrit koşullarında tutulduğuna ve dört parça Kürdistan’da Kürt halkına yönelik özel savaş politikasının uygulandığını vurgulayarak, "AKP-MHP faşist iktidarının durdurulmaması başta Kürtler olmak üzere tüm Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da büyük felaketlere yol açacaktır. Ne dış siyaset ne de iç siyasetin AKP-MHP faşizmini artık kaldıracak tahammülü kalmamıştır. Şimdi barışı, istikrarı ve özgürlüğü faşizmin alternatifi olarak dereye koymanın tam zamanıdır" dedi.

Ortak mücadele ve direniş

Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü sağlanana kadar mücadelenin süreceğini vurgulayan KCDK-E, "Kürdistan ve bölgede savaşın ve çatışmaların sonlanması ve halkların özgürlüğünün sağlanmasının Reber Öcalan’ın özgürlüğü ile iç içe geçtiğini ve birbirine bağlı olduğunu biliyoruz. Rêber Öcalan’ın özgürlüğü, halklar üzerinde sürdürülen katliam, işgal ve faşist baskılarının son bulması başta Kürt halkı olmak üzere, tüm halkların ortak mücadelesi ve direnişi ile sağlanacaktır" mesajı verdi.

Küresel Özgürlük Günü

Kürt sorununun çözümü ve demokratikleşmenin Abdullah Öcalan’ın özgür olarak rolünü oynamasından geçtiğinin altını çizen KCDK-E, 10 Ekim’in Dünya Öcalan’a Özgürlük Günü ilan edildiğini duyurdu. "Reber Öcalan’ın özgürlüğünü küresel eylem gününde her yerde haykır" diye belirten KCDK-E şu çağrıda bulundu: "'Zamanı geldi, Reber Öcalan özgür olmalı' diyerek '10 Ekim Dünya Öcalan’a Özgürlük Günü' başta Kürdistan halkı olmak üzere tüm dünya ilerici insanlığı, aydın, sanatçı, ekolojist, kadın hakları savunucularını, kısaca özgürlük ve eşitlikten yana olan herkesi farklı ve yaratıcı eylemlerle 10 Ekim Öcalan'a Küresel Özgürlük Günü eylemlerine katılmaya çağırıyoruz."

9 Ekim uluslararası komplosunun 22. yıldönümüne denk gelen Öcalan’a Özgürlük Günü Almanya, İsviçre, İngiltere, Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Kıbrıs, Japonya, Arjantin gibi dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilecek eylemlerle karşılanacak. 

29'unda Berlin’de parlamento önünde

Almanya’nın başkenti Berlin’de Federal Parlamento binası önünde 29 Eylül Salı günü "Öcalan’a özgürlük; faşizme ve işgale son verme zamanı" hamlesine ilişkin basın toplantısı düzenlenecek. KCDK-E Eşbaşkanları tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: "Herkesi kampanyaya destek için 29 Eylül Salı günü, Saat 11.00’de, Federal Parlemento önünde (Vor Reichstag (Bundestag) Platz der Republik 1, 11011 BerlinS-Bahn: Brandenburger Tor / Hauptbahnhof) yapacağımız basın toplantısına katılmaya ve destek sunmaya davet ediyoruz."

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.