Öcalan’a üç aylık yasak

İmralı mutlak tecrit sistemi

İmralı mutlak tecrit sistemi

  • Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a, disiplin cezası gerekçesiyle 31 Mayıs’ta üç ay aile görüşü yasağı verildiği ortaya çıktı. 

Asrın Hukuk Bürosu avukatları, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ağır tecrit koşulları altında tutulan Öcalan ile Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’a 3 Şubat 2022’de disiplin cezası iddiasıyla verilen üç aylık aile görüş yasağının sona ermesinin ardından, aile görüşünün sağlanması talebiyle Bursa İnfaz Hakimliğine başvuruda bulundu. Avukatların 7 Haziran'da yaptığı başvuruda, “Müvekkilleriyle bir an önce yüz yüze görüştürülmesini, İmralı Ada Hapishanesini Disiplin Kurulu ve Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından daha önce aile ve avukatlardan gizlenen yeni bir aile görüş yasağının olup olmadığını araştırılmasını ve varsa bu cezaların dayanaklarının taraflarına iletilmesi” talepleri yer aldı.

Hakimlik, avukatların yaptığı başvuruya 8 Haziran’da verdiği yanıtta, disiplin cezasının süresinin dolmasına rağmen “disiplin cezalarının halen sürdüğü” gerekçesini göstererek, başvuruyu reddetti. Avukatlar, bunun üzerine 15 Haziran’da Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu. İtiraza 23 Haziran’da cevap veren mahkeme, İmralı Disiplin Kurulu Başkanlığının 31 Mayıs’ta üç aylık yeni bir disiplin cezası verdiğini gerekçe göstererek, itirazı reddetti. 

Asrın Hukuk Bürosu avukatları, müvekkilleriyle ilgili Disiplin Kurulu Başkanlığının verdiği bu disiplin cezalarının taraflarına iletilmemesinin hukuksuzluk olduğunu belirterek, bu tür cezalarla İmralı’dan haber almama halinin devam ettirilmeye çalışıldığını söyledi. Avukatlar hukuki başvurularını sürdüreceklerini ifade etti. BURSA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.