Oğula hasret yaşama veda etti

Diaspora Haberleri —

5 Ekim 2020 Pazartesi - 11:19

  • Türk devletinin 27 Mayıs’ta gerçekleştirdiği hava saldırısında şehit düşen PKK Merkez Komite Üyesi Kasım Engin’in (İsmail Nazlıkul) annesi Fatma Nazlıkul hayata gözlerini yumdu.

 

Özgürlük mücadelesinde yeğenleri Mehmet Dirlik, Şixo Dirlik (Sabri) ve Cennet Dirlik’i (Nucan) şehit veren Fatma ana, 27 Mayıs günü de oğlu Kasım Engin’i (İsmail Nazlıkul) şehit vermişti.

TJK-E ve KCDK-E, Kasım Engin’in annesi Fatma Nazlıkul için yayımladığı başsağlığı mesajında “Fatma Ana’nın, 1976’dan bu yana Avrupa’daki yaşamı mücadele ile geçmiştir. Son yıllarda sağlık sorunları giderek artmıştır. Özelikle oğlu Kasım’ı görme arzusu ve özlemi, onu yaşama daha çok bağlamıştı. Ağır sağlık sorunlarına rağmen Kasım Engin’i görme özlemiyle hep yaşama tutunmaya çalışmıştır” denildi.

Mücadelenin ilk ailesi

Mesajda Nazlıkulu ailesinin mücadelenin ilk temel ailelerinden olduğu belirtilerek “Fatma Nazlıkul, çocuklarını Avrupa koşullarında ülkesine bağlı yurtsever duygularla yetiştirdi. Alevi ve Kürt kimliği ve devletin Maraş üzerindeki soykırımcı ve katliamcı politikalarına karşı da asla sessiz kalmadı” ifadelerine yer verildi.

Büyük emek kattılar

Mesajda ayrıca, Fatma Ana’nın yeğenleri olan Mehmet Dirlik, Şixo Dirlik (Sabri) ve Cennet Dirlik’in (Nucan) Kürdistan özgürlük mücadelesine büyük emekleri geçen şehitler olduğu vurgulanarak “Ailenin tümü yurtseverlik duygu ve bilinciyle yaşamış, şehitlere bağlı ve mücadeleye büyük emek katmışlardır” diye belirtildi. 

TJK-E ve KCDK-E devamla şunları belirtti: “Hakka yürüyen Fatma Nazlıkulu, yiğit bir Kürt anası olarak hatıralarımızda kalacaktır. Fatma Ana’yı saygıyla anıyor, ailesine ve Kürdistan halkına başsağlığı diliyoruz.”

FRANKFURT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.