On binlerce emekli iş arıyor

Emekli

Emekli

  • 60 yaş ve üzeri iş arayan yurttaşların sayısı, geçen yıla göre yüzde 33,6 arttı. İŞKUR’a başvurarak iş arayanlar yaşlıların sayısı, yaklaşık 30 bine ulaştı.

Emeklilerin aylıklarındaki ciddi gerilemenin, 60 ve üzeri yaştaki yurttaşların işgücüne katılmasına neden olduğunu belirten CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, son bir yıldır iş arayışındakilerin sayısının 5 kat arttığını söyledi. Demir yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “60 yaş ve üzeri iş arayan yurttaşların sayısı geçen yılın nisan ayına göre yüzde 33,6 arttı. Nisan 2023'te 60 ve üzeri yaştaki 20 bin 905 kişinin kayıtlı olduğu İŞKUR’da bu yıl 27 bin 937 yurttaş iş için bekliyor. Emekliler ya başka bir işte çalışıyor ya da iş arıyor. Yaşlılık aylığı alan her 100 emekliden 17’si, SGK’ye kayıtlı olarak ücretle bir başka işverenin yanında çalışıyor. Maaşları hiçbir şeye yetmeyen emekliler çareyi iş aramakta buluyor."

Emekliler için sefalet yılı

Bu tablonun sorumlusu AKP'nin ise emekli maaşından nasıl daha fazla kısarız derdinde olduğunu belirten Demir, şöyle devam etti: "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan 2024’ü ‘Emekliler Yılı’ ilan etmişti. Görüyoruz ki; 2024, emekliler için sefalet yılı oldu. Memur emeklisinden esirgenen seyyanen zam, vermemek için bin bir takla attıkları üç kuruşluk ikramiyeler ile emekliyi canından bezdirdiler. Asgari ücretin altında kalan emekli aylığı, temel ihtiyaçlara bile yetmez oldu.

AKP'nin umurunda değil

Emekliler de çalışanlar da aynı markete, aynı pazara gidiyor. Enflasyon herkes gibi onları da etkiliyor ama aynı zam emeklilere yapılmıyor. Bu emekliler ne yiyip içecek evlerini nasıl döndürecekler, AKP’nin umrunda bile değil. 60 yaşının üstünde büyüklerimiz İŞKUR kuyruklarında bekliyor belki bize de ekmek çıkar diye. Merak ediyorum, AKP’liler bu yaşananları görmüyor mu? Hükümet yetkililerinin içi sızlamıyor mu? Bunca yıl memlekete hizmet etmiş büyüklerimiz, huzurla emekliliklerini yaşayacaklarına kapı kapı gezip iş arıyor. İşte AKP’nin ‘Emekli Yılı’ bu.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.