Önergeler Şentop'a çarpıyor

AKP'li Türkiye Meclisi Başkanı Mustafa Şentop

AKP'li Türkiye Meclisi Başkanı Mustafa Şentop

  • AKP'li Türkiye Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, iktidarın ve resmi ideolojinin istemediği kavram ve konuları içeren önergeleri iade ediyor. Şentop, son olarak AMD Milletvekili Remziye Tosun'un dört önergesini, çeşitli bahanelerle muhataplarına iletmek yerine geri gönderdi. 

BERİVAN ALTAN

Türkiye Meclisi, 1 Temmuz’dan itibaren Ekim'e kadar tatilde. Milletvekilleri yasama faaliyetleri kapsamında Meclis’e soru ve araştırma önergeleri verebiliyor, ancak son dönemlerde Meclis Başkanı Mustafa Şentop, birçok önergeyi Meclis İç Tüzüğü’ne aykırı bulduğu gerekçesiyle iade ediyor. Son olarak Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed Milletvekili Remziye Tosun’un, Gemlik Yürüyüşü, Topal Osman, emekçilerin sorunları ve Zindan Yeni’nin cenazesinin saklama kabında gönderilmesine dair verdiği soru önergeleri iade edildi.
 
Kişisel görüş deyip geçti
 
Tosun’un Zindan Yeni’nin cenazesine yönelik kötü muameleye dair İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için verdiği önergenin, İç Tüzüğün 96. maddedesin yer alan “kişisel görüş” kapsamında olduğu ileri sürüldü. Kişisel görüş olarak değerlendirilen çıkarılması istenen cümle ise önergede şöyle yer alıyordu: “Anne Menice Yeni’nin beyanlarına göre; oğlu Zindan Yeni’nin kimyasal silahla öldürüldüğü ve izlerin kaybolması için bekletilip verildiği yönündedir.”

Savaş politikası geçince
 
Tosun’un Amed'de emekçilerin yaşadığı sorunlara dair Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle verdiği önerge de iade edildi. Meclis Başkanlığı, önergede yer alan “Bakanlığınız sert siyasal söylemlerin ve sınır dışı operasyonlar gibi savaş politikalarının sebep olduğu ekonomik krizde emekçiler lehine girişim olacak mıdır?” şeklindeki soruyu gerekçe gösterdi. 
 
Tecrit de Şentop'a takıldı
 
İstanbul’da 12 Haziran’da yapılan Gemlik Yürüyüşü’nde polislerin uyguladığı şiddete dair cezasızlık politikaları ve 2911 sayılı Yürüyüş ve Gösteri Kanunu’na dair Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesi de iade edildi. Bu önergedeki “1 Haziran 2022 tarihinde İmralı Cezaevi’nde bulunan Sayın Abdullah Öcalan ve arkadaşlarına yönelik iç hukuk ve uluslararası hukukun alt üst edilerek, tecrit uygulanmasına karşı Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (KJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) tarafından 12 Haziran 2022 tarihinde Gemlik Yürüyüşü’nün organize edildiği basına duyurulmuştur” cümlesi kişisel görüş sayıldı.
 
Kayyum asla sorulamaz!
 
Milletvekili Tosun’un, gasp edilen Amed Büyükşehir Belediyesi'nin başına atanan devlet memuru kayyum tarafından Giresun Belediyesi iş birliğiyle yaptığı etkinlikte, “Giresun size yeter” yazılı Topal Osman’ın silahlı fotoğraflarının yer aldığı otobüsün kent merkezinde dolaştırılmasına dair verdiği soru önergesi de iade edildi. Önergenin gerekçesinde yer alan “Diyarbakır halkı, Büyükşehir ve ilçe kayyumlarının özellikle birçok çalışmada ayrımcı ve kolonyalist yaklaştığını belirtmektedir” cümlesine kişisel görüş denildi. “Kayyum atanan Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin Diyarbakır halkına karşı birçok çalışmada ayrımcı ve kolonyalist yaklaştığından bakanlığınız haberdar mıdır?” cümlesi, hem sorulamayacak soru hem de kişisel görüş denilerek, İç Tüzük ihlali olarak görüldü. MA / ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.