Ortadoğu’da kadın ittifakı tohumu atıldı

Kadın Haberleri —

16 Kasım 2020 Pazartesi - 16:50

  • Ortadoğu’da kadın kırımına karşı “birliktelik ve ittifak oluşturma zamanı gelmiştir” diyen Büşra Alî, oluşturdukları Ortadoğu Kadın İnisiyatifi’nin de buna bir cevap oluşturduğunu söyledi.

Ortadoğu’da savaş, yoksulluk, gerici gelenekler ve dinci faşizmin kıskacına karşı mücadele veren kadınlar, dengeleri bozuyor. Bunlardan biri de 12 Ekim günü bir ilke imza atarak Güvenlik ve Barış İçin, İşgale ve Kadın Katliamlarına Karşı Mücadele İnisiyatifi’ni oluşturan kadınlar. İnisiyatifin kuruluşu ise, Türkiye ve ona bağlı grupların saldırıları sırasında işkenceyle katledilen Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef’in katledilişinin birinci yıldönümüne denk getirildi. İnisiyatifte, 9 Ortadoğu ülkesinden 11 kadın örgütü, Kuzey ve Doğu Suriye’den 3 kadın örgütü yer alıyor. İnisiyatifin amacı, kadına dönük işlenen suçları belgelemek. 
Özelikle son 10 yılda Ortadoğu’da yükselen kadın direnişini Mezopotamya Ajansı’ndan Semra Turan’a değerlendiren Lübnan Kadın Derneği Başkanı ve Ortadoğu Kadın İnisiyatifi üyesi Buşra Ali, bu yıllarda kadınlar açısından çok ciddi değişimlerin yaşandığını söyledi.
Mısır, Tunus, Yemen ve İran’da kadınların devrim ve isyanlara öncülük ettiğini belirten Ali, Kuzey ve Doğu Suriye’deki kadın devriminin de bunun devamı olduğunu söyledi. 
Buşra Alî, Tunus, Suudi Arabistan gibi yerlerde kimi kazanımlar elde edilse de kadınların daha güçlü bir ideoloji çerçevesinde taleplerini dile getirme ve kadın hareketlerinin parçalı duruşlardan kaynaklı ortaklaşmaması sonucu güçlü bir örgütlenme düzeyini yakalayamadığını ifade etti.

Yansımaları Ekim Devrimi gibi olacak

Kuzey ve Doğu Suriye’deki kadın devriminin ardından Ortadoğu’da yükselen kadın mücadelesinin tesadüf olmadığını vurgulayan Alî, “Türkiye, NATO ve DAİŞ gibi güçlere karşı Kobanê direnişi kadın öncülüğünde zafere ulaştı. Bu, dünyanın hiçbir yerinde yok. Bu devrimin yansımalarını ileri zamanlarda daha çok göreceğiz. Ekim Devrimi nasıl ki bütün ulusal mücadeleler için bir örnek olduysa Rojava Kadın Devrimi de dünya kadınları için bir örnek oldu. Şimdiden etkilerini görmeye başladık. Ortadoğu’da mücadele, moral ve isyan arzusunun artışına tanıklık ediyoruz. Bunun tesadüfi olmadığını biliyoruz. Tarihin böyle bir ruhu var” ifadelerini kullandı. 
 
Yaşamak için sınır tanımamalı

Alî, Ortadoğu coğrafyasında kadın kırımı düzeyine varan saldırılara karşı özsavunmanın önemli olduğunu vurgulayarak, “3. Dünya Savaşı ile karşı karşıyayız. Bu savaşın ilk hedefi biz kadınlarsak; kendimizi savunma konusunda örgütlenmeli ve öyle hareket etmeliyiz. Madem sermayedarlar çıkarları için sınırları tanımıyor, biz kadınlar da yaşamak için sınır tanımamalıyız” diye konuştu.

Ortak mücadele kaçınılmaz

Bütün bu saldırılara karşı Ortadoğu Kadın İnisiyatifi’ni kurduklarını dile getiren Ali, inisiyatifin kuruluş amacını şöyle anlattı: “Birçok konuyu Ortadoğu’da bulunan kadın kurumlarıyla tartıştık. ‘Kadın katliamlarına ve kadın şahsında toplumun işgal edilmesine seyirci kalamayız’ dedik. Kadınlar olarak bir şeyler yapıyoruz ama çok dağınık. Bunun için el ele verip ortak bir mücadele hattı kurmamız kaçınılmazdı. Bu inisiyatif bir çok şeye cevap olacak. 11 kadın örgütü ile inisiyatifi oluşturduk. Ve tüm kadın örgütleri için imzaya açtık. Daha başlar başlamaz 10 kadın örgütü bizi arayıp bizimle yürümek istediler. Bu inisiyatifin başarılı olacağına inancım büyüktür. Kadının mücadelesini bir mertebe daha yükseltecektir. Savaşları durdurup barışı sağlayacaktır. Belki çok erken bunu söylemek ama bu oluşum ile kadınların birlikteliğinin ve ittifakının tohumu atıldı.” 
 Ali, ayrıca Ortadoğulu kadınlar olarak Kürt Halk Önderi Öcalan’ın özgürlüğü için eylem planlarının da olduğunu söyledi. 
 
Kadın yüzyılı için

Ali, son olarak 25 Kasım’a yönelik şu mesajı paylaştı: “Bu 25 Kasım’ın kadınların birlikteliğine vesile olmasını dilerim. Kadına yönelik şiddet artık katliam boyutuna varmıştır. Buna karşı artık birliktelik ve ittifak oluşturmanın zamanı gelmiştir. Oluşturduğumuz Ortadoğu Kadın İnisiyatifi de buna bir cevaptır. Dönem birliktelik zamanı, kendini örgütleme zamanıdır. Bu 21 yüzyılın kadının yüzyılı olması için birlikte mücadele etmemiz şarttır.”

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.