Oy önemli ama örgütlenmek daha önemli

Dünya Haberleri —

20 Ağustos 2021 Cuma - 20:30

  • 20 yıldır aktif siyaset içerisinde yer alan ve 26 Eylül’de yapılacak seçimlerde Die Linke’den aday olan araştırma görevlisi Kerem Schamberger: “Oy kullanmak yeterli değil, öncelikli olarak örgütlenmeliyiz. Sorunlara örgütlenerek çözüm bulabilir, değişimi örgütlenerek sağlayabiliriz.”

NİHAL BAYRAM/MAİNZ

Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Kerem Schamberger, 20 yıldır aktif siyaset içinde. Alman Sol Partisi’ne (Die Linke) geçtiğimiz yıl Ağustos ayında üye olan Schamberger, daha önce Alman Komünist Partisi (DKP) yer aldı. Kürdistan Öğrenciler Birliği’nde ve Kürdistan ile Dayanışma Hareketi’nde de aktif yer alan Schamberger, şimdi 26 Eylül’de yapılacak olan Berlin eyalet seçimlerinde Sol Parti’den aday.

Parlamento önemli bir yol

“Uzun bir süre Kürt Özgürlük Mücadelesi ile beraber çalışan her insan, faaliyetlerin temelinin halk çalışması olduğunu bilir” diye belirten Schamberger: “Ben de bunu böyle görüyorum. Fakat aynı zamanda halk çalışmalarını parlamenter çalışmaları ile bağlamak, köprü kurmak istiyorum. Halk hareketinin temel sorun ve taleplerini parlamenter alanda dile getirmek, siyasi arenada yansımasını sağlamak önemli bir yol.” 

Kira, vergi ve bilim eşitsizliği gibi halkın önemli sorunları olduğunu dile getiren Schamberger, "Bunu siyasi alanda ele alarak çözmemiz gerekiyor. Bir diğer sorun; sermaye vergisi adil değil, daha çok sermayesi olanlar daha çok vergi ödemeli. Parlamenter demokrasiyi savunarak sosyal yaşam ile arasında bağ kurmayı kendime görev biliyorum” diye ifade etti.

Kerem Schamberger

Tek tek temaslarda bulunuyor

Seçim çalışmaları kapsamında birçok etkinlik yapacaklarını dile getiren Schamberger, "Tek tek mahallelere giderek temaslar kuracağız. Belli meydanlarda durup seçim propagandasını yapmayacağız, insanlara birebir ulaşarak sorunları üzerine konuşacağız. İnisiyatifleri tanıtacağız, yardım imkanlarını sunacağız, beraber nasıl mücadele edeceğimizi netleştireceğiz” diye belirtti. Ayrıca Kürt Toplum Merkezi ile ortak çalışmalar planladıklarını aktaran Schamberger, “Münih kentinde ortak bir siyasi çizgi belirleyip, bunu Federal Meclis’te nasıl gündeme alacağımızı konuşacağız” dedi.   

Birçok konuyu gündemine alacak

“Seçim bölgemde ‘219 Güney Münih (Wahlkreis 219 München Süd) için doğrudan adayım” diyen Schamberger, “Temel amacım belli konular üzerine kamuoyu yaratmak. Kira krizi, korona döneminde ortaya çıkan maddi kayıplar, masrafları kimin karşılayacağı, iklim krizi, uluslararası dayanışmanın daha da güçlenmesi, eşit haklara eşit katılım gündemlerim arasında olacak” diye konuştu.

 

İlk hedefim PKK yasağının kaldırılması

Schamberger, Federal Meclis’e seçilmesi halinde öncelikli hedefinin Almanya'daki PKK yasağının kaldırılması olacağını kaydetti. “İkinci hedefim ise Almanya'dan sınır dışı edilmeleri durdurmak” diye konuşan Schamberger, ayrıca solcu göçmenlerin kriminalize edilmelerine karşı da aktif mücadele edeceğini sözlerine ekledi. Schamberger, “Geçtiğimiz günlerde KCKD-E'nin yasal bir kongresi yasadışı ve ırkçı gerekçeler ile yasaklandı. Kimi Alman basını tarafından da bu yasak haklı gösterildi. Bu skandal bir durum ve kabul edilemez” dedi.

 

Değişim temelden olur

Federal Parlamento’nun ülkede yaşanan sorunlara çözüm üretmediğine işaret eden Kerem Schamberger, devamla şunları belirtti: “Hiç bir toplumsal çatışma, sorun çözülmedi. Yoksul olanlar daha da yoksul, zengin olanlar daha da zengin oldu. İklim felaketi üzerimizden bir top dalgası gibi geçerken bu tehlike görmezden geliniyor.”

Schamberger, parlamenter alan ile toplumsal alanın birbirine dengeli ve tamamlayıcı çalışması gerektiğine de vurgu yaptı: “Ancak bu yoldan başarı ve sosyal eşitlilik sağlamak mümkün olabilir. Halkın gücü ile değişim temelden mümkün. Yereldeki gücün baskısı ne kadar güçlü ise o kadar değişim ve dönüşüme yol açar.”

Değişim için örgütlenmeliyiz

26 Eylül’de gerçekleştirilecek seçimlerde oy kullanmanın önemine de değinen Schamberger, “Almanya'da parlamenter demokrasi halen önemli bir alan. Bundan dolayı mutlaka oy kullanılmalıdır. Tek başına oy kullanmak da yeterli değil, öncelikli olarak örgütlenmeliyiz. Sorunlara örgütlenerek çözüm bulabilir, değişimi örgütlenerek sağlayabiliriz.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.