Patlamanın sebebi hükümet

Dünya Haberleri —

7 Ağustos 2020 Cuma - 23:00

.

.

  • Beyrut’ta sokağa dökülen halk hükümete öfkeli. Eylemciler, kenti yerle bir eden patlamanın hükümetin ihmali sonucu yaşandığına inanıyor.

Beyrut limanında yaşanan ve kentin büyük bir bölümünü enkaza dönüştüren patlama ardından halk protesto gösterileri düzenliyor.

4 Ağustos’ta 2 bin 750 ton amonyum nitratın infilak etmesi sonucu 154 kişinin öldüğü, 5 bine yakın insanın yaralandığı, onlarca kişinin hala kayıp olduğu ve 300 kişinin evsiz kaldığı yıkım ardından halk, Lübnan hükümetine öfke yağdırdı.

Patlamanın Lübnan hükümetinin “beceriksizliği” sonucu yaşandığını belirten eylemciler, ülkede uzun süredir yaşanan yolsuzluk iddiaları ve ekonomik kriz nedeniyle hükümete öfkeli. Son olarak yaşanan patlamanın mevcut hükümetin sorumsuzluğu sonucu yaşandığını ifade eden göstericiler Beyrut merkezdeki meclis binası yakınlarında bir araya geldi.

Barikat kurarak, polislerle çatışan eylemcilere karşı biber gazı kullanıldı.   

16 kişi tutuklandı

Lübnan Askeri Mahkeme Yargıcı Fadi Akiki, Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamaya ilişkin 16 kişinin tutuklandığını açıkladı.

Lübnan Ulusal Haber Ajansı'nın aktardığı habere göre, soruşturma kapsamında şimdiye dek yetkililer dahil 18 kişinin sorgulandığını belirten Akiki, soruşturmada tüm koşulların göz önünde bulundurulduğunu kaydetti.

Lübnan yargısı, patlamaya ilişkin Gümrük Genel Müdürü Bedri Zahir ve bir dizi liman yetkilisine yurt dışına çıkış yasağı getirmişti.

‘Dayanma gücüm kalmadı’

Beyrut’ta yaşanan büyük yıkım ardından Lübnan'ın Amman Büyükelçisi Tracy Chamoun, katıldığı bir televizyon programında istifa ettiğini duyurdu.

Chamoun, acılara dayanma gücü kalmadığını belirterek ülkesindeki yolsuzluklar nedeniyle yaşananlara tepki olarak istifa ettiğini söyledi. Chamoun, "Devlet ihmalkarlığını, hırsızlığını ve yalanlarını protesto için büyükelçilik vazifemden ayrıldığımı açıklıyorum. Bu felaket şunu gösterdi: Bunların hiçbirine merhamet göstermemeliyiz, hepsi gitmeli… Bu tam bir ihmalkarlık!” diye konuştu.

Yardım değil, “boşluk” derdi

Beyrut’taki patlama sonrası Lübnan’ı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron “Üzerimize düşeni yapacağız, aksi takdirde bu boşluğu Türkiye, İran ve Suudi Arabistan dolduracak” açıklamasını yaptı.

Lübnan’ın iç işlerine karıştığı yönündeki eleştirileri reddeden Macron, Fransa’nın önümüzdeki günlerde Lübnan'a destek için ABD, Dünya Bankası ve Avrupa Birliği ile uluslararası bir konferans düzenleneceğini duyurdu.

BEYRUT

  

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.