Pes etmeyen Kürt çocuklarıydı

Şervan Botan ve Axîn Gabar

Şervan Botan ve Axîn Gabar

  • Mawa'da şehit düşen iki gerilla da koruculuğu kabul etmedikleri için köyleri yakılarak göç etmek zorunda bırakılan ve Türk devlet zulmünün her rengini yaşayan ailelerin çocuklarıydı.
  • Türk devletine taviz vermeyen, en yakınlarını şehit veren ailelerinden Kürtlük ve yurtseverlik bilincini alarak genç yaşta Kurdistan Özgürlük Mücadelesi'nde önce milis, sonra gerilla oldular.
  • Yıllarca yüreğinde biriktirdiği öfkesini eylemlerine yansıtmayı başaran Axîn Gabar (Zeynep Özkan / Şirnex), şehadete kadar militanca duruşunu sürdürerek YJA Star’ın öncülük misyonunu temsil etmeyi başardı.
  • Mersin merkezli çalışmalarından sonra Amed’de gerilla olarak sürdürdüğü özgürlük yürüyüşünü Metîna, Besta, Cûdî, Kato, Wan, Garê ve Gabar'da devam ettiren Şervan Botan (Şakir Erdemci / Mersin), silinmez izler bıraktı.
  •  

Türk ordusunun Mawa’daki hava destekli saldırısında şehit düşen HPG gerillası Şervan Botan ve YJA Star gerillası Axîn Gabar'ın cenazeleri, aileleri tarafından alınarak, devlet güçlerinin ablukası altında toprağa verildi. HPG, “Axîn ve Şervan gibi birbirinden değerli Apocu militanları bağrından çıkaran Botan halkımız, özgürlük mücadelesinde verdiği bedellerle yurtseverliğin ve onurlu yaşamda ısrarın ta kendisi oldu" dedi.

Êlih’in Heskîf (Hasankeyf) ilçesinin Mawa Dağı ve bölgede bulunan Xirbêkûr köyünün kırsalında 18 Haziran'da başlatılan askeri saldırı devam ediyor. Türk ordusunun SİHA, F-16, helikopter desteğiyle sürdürdüğü saldırı sırasında 19 Haziran günü yaşanan çatışmalar ve bombardımanda Axîn Gabar (Zeynep Özkan / Şirnex) Şervan Botan (Şakir Erdemci / Mersin) şehadete ulaştı. HPG de şehadetleri teyit etti. Saldırı, dün itibarıyla Kercews (Gercüş) ilçe kırsalına doğru genişletildi. Kercews ilçesindeki Torî bölgesinde birçok bölge, Valilik tarafından yasaklandı. Bilêxşê köyü ise askerler tarafından ablukaya alındı. Köylülerin dışarıya çıkmasına izin verilmezken, köyün kırsalında silah sesleri duyuldu. Uçakların önceki gün bombaladığı Mawa Dağı bölgesindeki yangın, dün söndürüldü.  Xirbêkûr köyüne giriş çıkışlar ise kontrolü sağlandı. Köylülerin evlerinde çıkmalarına, bağ bahçelerini sulamalarına dahi izin verilmedi. Şehit gerillaların naaşları, Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Türk tarafı, iki gerillanın da yaralı olduğunu açıkladı.

Abluka altında defin

HPG’li Şakir Erdemci’nin ailesi cenazesini teşhis ettikten sonra Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden aldı. Erdemci’nin cenazesi, Mersin’in Toroslar ilçesinde bulunan Güneykent Mezarlığı’nda aileden dört kişinin katılımıyla polis ablukası altında defnedildi.

YJA Star ferillası Zeynep Özkan’ın cenazesini teşhis eden ailesi de teslim alarak Şirnex'in (Şırnak) Basa (Güçlükonak) ilçesine bağlı Bana köyüne götürdü. Cenaze merasimine MEBYA-DER yöneticileri ile aile fertleri katıldı. Cenaze ağıtlar eşliğinde ve asker ablukasında köy mezarlığında defnedildi. 

HPG açıklama yaptı

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, 19 Haziran günü yaşanan temasın ardından başlayan saldırı sonucu Axîn ve Şervan'ın şehadete ulaştığı bildirildi. BİM, iki gerilla hakkında bilgiler de paylaştı:

 

 

Öfkesini eylemlere yansıtmayı başardı

Axîn, Şirnex/Basa’ya bağlı Bana köyünden bir ailenin ferdi olarak Cizîra Botan’da dünyaya geldi. Koruculuğu kabul etmeyen ailesi, 1993'te köylerinin devlet tarafından yakılıp yıkılması nedeniyle göç etmek zorunda kalmıştı. Ailesinden Türk devlet gerçekliğini öğrendi, tanıklık etti. 1990’lı yıllarda gerilla saflarına katılan ve şehadete ulaşan yakın akrabaları  Fahrettin Sezgin, Halide Özkan, Hasan Sezgin ve Ferman Gabar'ın destansı hikayeleriyle büyüdü. Türk devlet okullarında okumasına ve asimilasyon politikalarına rağmen kadim Botan kültürünü, dilini korumayı başardı. Köyünü gençlik dönemlerinde görme imkanı buldu ve ilk defa burada çocukluk kahramanı gerillayı görme şansına erişti.