Petrol gelirleri artıyor halk daha yoksullaşıyor

7 Haziran 2022 Salı - 19:45

Umêd Qeredaxî

Umêd Qeredaxî

  • Ekonomist Umêd Qeredaxî, yolsuzluk, israf, gelirlerin taşınması ve yanlış petrol anlaşmaları nedeniyle petrol fiyatlarındaki artışın mevcut krizlerde herhangi bir fayda veya değişiklik getirmeyeceğini belirtti. 

Dünya piyasalarında petrolün fiyatı 120 dolara ulaştı, ancak Federe Kürdistan'da maaş sorunu, gelir yetersizliği ve ekonomik kriz devam ediyor. İnsanların yaşam koşulları, geçim kaynakları ve ekonomisi de her geçen gün bozuluyor. Öğretim görevlisi ekonomist Umed Qeredaxi, konuyla ilgili Rojnews'e konuştu. Qeredaxî, petrol fiyatlarındaki artışın, yurttaşların yaşamlarında ve hizmet alımında olumlu bir değişiklik yaratmadığını belirtti. Qeredaxî, “Hükümetin petrol şirketleriyle yaptığı kötü sözleşmelerden kaynaklanıyor. Petrol gelirlerinin büyük bir kısmı bu şirketlere, bir kısmı ulaştırmaya, küçük bir kısmı da Federe Kürdistan'a gidiyor” dedi.

Bilinmeyen ve parlamento denetimi dışında bırakılan petrol gelirleri kısmına da işaret eden Qeredaxî, “Hal böyle olunca her ne kadar petrol fiyatları artsa da halkın yaşamını ve ekonomik krizi etkilemeyecek. Yurttaşlardan alınan vergilerin artırılması büyük bir adaletsizliktir. Adil olmayan bu vergi sistemi dayatılıyor. Bu sistem yurttaşların yaşamlarına ve geçimlerine büyük zarar veriyor. Yurttaşların maaştan daha fazlasına ihtiyacı var. Gelişmeye, temel hizmetlere ve bunların yenilenmesine de. Kriz, sadece gelirlerin azlığıyla değil, yolsuzluk ve israfla da ilgilidir” şeklinde konuştu. 

Umed Qeredaxî, Irak Federal Mahkemesi’nin Federe Kürdistan petrolüne ilişkin kararına dikkat çekerek, şunları söyledi; “Bağdat’ın elinde bölgeye karşı kullanabileceği siyasi kartlar mevcut. Doğru olan yol, Bağdat ile anlaşmaya varmaktır.”SİLEMANÎ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.