Polis gibi hakime ret

13 Eylül 2021 Pazartesi - 19:37

  • TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan'ın davasının görüldüğü mahkeme başkanı, polis şefi gibi davranarak, söz kesti, azarladı, avukatları polis zoruyla salondan çıkardı. Avukatlarin reddi akim talebini de reddedip tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Özgür Kadın Hareketi (TJA) Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan'ın, iki kez "örgüt üyeliği” ve "örgüt propagandası" iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada, Gökkan ve avukatları hazır bulundu. Duruşmayı, Gökkan'ın ailesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed Milletvekilleri Semra Güzel ve Dersim Dağ, Rosa Kadın Derneği, TJA aktivistleri, Mezopotamya Kadın Gazeteciler Plaftormu ve kadın aktivistler izledi.

Duruşmada, iddia makamı önceki celsede verdiği mütalaayı tekrarlayarak, Gökkan’ın cezalandırılmasını istedi. 

İddianame verilmedi

 İddialara karşı söz alarak Kürtçe konuşan Gökkan, 7 aydır savunmasız bir şekilde cezaevinde olduğunu belirterek, avukatların iddianameyi cezaevine getirdiğini fakat çok olduğu gerekçesiyle kendisine verilmediğini aktardı. "İddianamenin hepsini okuyamadım. Üzerime atılan iddialar için tek tek cevap vermek istiyorum" diyen Gökkan, "Fakat bir kısmını bildiğim, bir kısmını bilmediğim iddialar için ek süre istiyorum. Bildiklerim üzerinden savunma yapmak istiyorum" dedi.

Mahkeme başkanı: Atarım dışarı

 İddianamede genel ifadelerle anlatılan suçlamalara karşı, tek tek yanıt verecek bir savunma yapmak istediğini kaydeden Gökkan, bugünkü duruşmada kısmı bir savunma yapacağını ancak iddialara tek tek yanı vermek için ek süre talebinde bulundu. Gökkan'ın talebinin mahkeme heyeti tarafından tam anlaşılmaması nedeniyle avukatı Berfin Gökkan'ın araya girmesi, mahkeme başkanının tepkisine neden oldu. Mahkeme başkanı, avukat Gökkan'dan kendisinden izin alınmadan konuşulmamasını istedi. Mahkeme başkanı, "Ben izin vermeden konuşmayın. Bir daha bir daha söz hakkı vermeden konuşmayın, atarım dışarı. Haddinizi aşmayın" dedikten sonra duruşmanın güvenliğini sağlayan polis amirinden duruşmaya kadın polislerin yerleştirilmesini isteyerek, "Bayan polis getirin. Gerekirse atarım. Habersiz konuşan olursa atacaksınız. Burada ben ne dersem o, nihai karar benimdir" diye çıkıştı.

Yaka paça atacaksınız

Yaşananların ardından avukatlar dışarı çıkartıldı. Yaşananların tutanak altına alınmasından ve kadın polislerin salona yerleştirilmesinden sonra avukatları içeri çağıran mahkeme başkanı, salona yerleştirilen kadın polislere, "Yaka paça dışarı atacaksınız" dedi. Duruşmanın yeniden başlamasıyla Gökkan'ın ek süre talebini reddetti.

Yarattığınız Ayşe değilim

 Savunmasına devam eden Gökkan, şunları söyledi: "Hem ben hem avukatlarım mahkemede zorluk yaşıyoruz. Özgür bir şekilde kendimi ifade edemiyorum. Hazırlanan iddianamede anlatılan kişi ben miyim, başkası mı anlamadım. Polisler ve gizli tanıklar bir Ayşe yaratmış, ama bu Ayşe ben değilim. Telefon tapelerim ve tüm konuşmalarımın çevirisini talep ediyorum. Mesela PM demişim, TM diye çevrilmiştir. Ben gazeteciyim, araştırmacıyım, yerel ve uluslararası tanınan bir aktivistim. Gizli tanıkların iddiaları iddianamede 10 defa tekrarlanmış. Ayrıca kaçacağım söylenmiş. Asla ama asla bu toprakları terk etmem.  Bütün hayatım polislerin gözlemi altında geçti. Teknik takibe aldılar. Nefes alış verişim bile kontrol altında. Bu kadar gözlem altında tutulurken, nasıl herhangi bir suç üzerinde yakalanmam. Mardin, Diyarbakır ve İstanbul ATK'de ses kaydım alındı. Benim sesim olmadığı ortaya çıktı. Alınan el yazımın herhangi bir suçlamayla ilişkisi çıkmadı. Kendi pasaportumla gittiğim tüm etkinlikler suç sayılıyor. 1993’ten beri kayıtlarda varım. Neden herhangi bir suç üzerinde yakalanmadım.

Boyun eğersem suçlu olurum 

 Annem öldü, sorun çıkarırım diye cenazesine gidemedim. Bu bir zulümdür. İnsan annesini bir kere defneder. Beni bu kadar takip eden polisler, cenaze günü sorun çıkarmamı engellemeliler. Bu yüzden zulüm karşısında boyun eğersem suçlu olurum. Üye olduğum tüm kurumlar illegal gösterildi. O halde dünyadaki tüm kurumlar illegaldir. Öte yandan Barış Çadırı, kaymakam ve polis tarafından izin alınarak kuruldu. O kadar ses kaydım varken neden onlarla yaptığım konuşmaların ses kaydı yok. Beraat ettiğim dosyalar oldu ama yine de iddianamede yer alıyor."

 Baro başkanı da çıkarıldı

 Gökkan savunmasını sürdürürken, duruşma salonundan su almak için çıkmaya çalışan avukat Özüm Vurgun, mahkeme başkanı tarafından izinsiz ayrılmaması için uyarıldı. Başkan, "Avukat hanım nereye gidiyorsunuz, benden izin almadan" demesi üzerine, yaşanan ilk olaydan sonra duruşma salonuna gelen Amed Barosu Başkanı Nahit Eren, "Avukatları savunma makamı olarak görmek zorundasınız" demesi üzerine, mahkeme başkanı Eren'in sözünü kesmeye çalıştı. Eren, "Sözümü kesmeseniz, ben konuştuktan sonra sizi dinlerim" dedi. Bunun üzerine mahkeme başkanı, polislere "Bunları dışarı çıkarın" talimatı verdi. Avukatlardan itiraz gelince, polis Baro Başkanı Nahit Eren, Baro Yönetim Kurulu Üyesi Mehdi Özdemir'i tartaklayarak dışarı çıkardı. Arbede sırasında polislerden birinin, Eren'e "Terbiyesiz, şerefsiz" diye hakaretlerde bulunduğu duyuldu.

Dışarı çıkarılan avukatlar ve yaşananlara itiraz eden Gökkan'ın akrabaları tartaklanırken, Gökkan'ın yeğeni Vedat Gökkan gözaltına alınmaya çalışıldı. Avukat ve milletvekillerinin araya girmesiyle gözaltından vazgeçildi. Yaşananlar üzerine Gökkan’ın ablası Mihrican Gökkan, fenalık geçirerek hastaneye kaldırıldı. Arbededen sonra izleyiciler adliyenin dışına alınarak, sadece Gökkan'ın avukatları duruşmaya alındı. 

Bütün talepleri reddetti

Gökkan'ın avukatı Muharrem Şahin, yaşananlardan dolayı savunma yapmayacaklarını, duruşmanın ertelenmesini istedi. Mahkeme talebi reddetti. Duruşmanın başlamasıyla Gökkan, mahkemenin tarafsızlığını yitirdiğini belirterek, reddi hakim talebinde bulundu. İddia makamı talebin yargılamayı uzatmaya yönelik olduğunu belirterek, talebin reddini istedi. Mahkeme, reddi hakim talebinin süresinde yapılmadığı savunarak, talebi reddetti. Mahkeme, duruşmada yaşananlara ilişkin düzenlenen tutanağa göre Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmasına, Gökkan'ın tutukluluk halinin devamına, reddi hakkim talebi kararının kesinleşmesinin beklenmesine karar vererek, duruşmayı 13 Ekim'e erteledi.  AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.