Polis sağlıkçılara saldırdı

22 Ocak 2021 Cuma - 19:16

  • Ankara Şehir Hastanesi’nde 7 meslek örgütüne bağlı sağlık çalışanlarının özlük haklarını talep etmek için düzenledikleri alkışlı protesto, polis saldırısına uğradı.
  •  Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Ali Karakoç ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayşe Uğurlu, SES Ankara Şube Eşbaşkanları ve Dev Sağlık-İş’lilerin de olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Aralarında ATO Başkanı Ali Karakoç ve SES yöneticilerinin de olduğu hekim ve sağlık emekçileri Ankara Şehir Hastanesi önünde gözaltına alındı.

Ankara Şehir Hastanesi’nde özlük hakları için seslerini duyurmak isteyen sağlık emekçileri gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri şöyle: “Ankara Tabip Odası (ATO) Genel Başkanı Ali Karakoç, ATO Yönetim Kurulu üyesi Ayşe Uğurlu, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Eşbaşkanları Kubilay Yalçınkaya ve Nazan Karacabey, İbrahim Kara, Yüksel Delce, Mahmut Konuk, Osman Çokaman.”

Saldırı ve gözaltı sonrası ağlık çalışanları hastane önünde alkışlı protesto gerçekleştirdi. SES Genel Sekteri Pınar İçel, açıklama yapmanın anayasal hak olduğunu belirtti. Polisler, İçel’i gözaltına almakla tehdit etti. Haber takibi yapan basın emekçileri de engellendi.

Derhal bırakın

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, gözaltına alınan sağlık emekçilerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Anayasal haklarını kullanan sağlık emekçilerinin derhal serbest bırakılması istenilen açıklamada, “Emeğimize sahip çıkmak, yönetemeyenler yüzünden daha fazla sağlık çalışanı arkadaşımızı kaybetmek istemiyoruz demek sorumluluğumuz ve anayasal hakkımızdır, engellenemez. Pandemi koşullarında sağlıkçıları görmezden gelenlere rağmen taleplerimizi dile getirmeye, gerçekleri söylemeye devam edeceğiz. Gözaltına alınan ATO Başkanı Ali Karakoç’un da aralarında bulunduğu hekimler ve sağlık çalışanları derhal serbest bırakılmalıdır” denildi.  ANKARA

 

24 bin 136 ticari işletme kapandı

Geçen yıl içinde kapanan ’Bir kişinin kendi adına ve yalnız başına işlettiği ticari veya sanayi işletme’ olarak tanımlanan gerçek kişi ticari (GKT) işletme sayısı 24 bin 136 oldu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) verilerine göre; aynı dönemde yüzde 16.44 artışla 15 bin 366 şirket kapanırken, kapanan kooperatif sayısı ise 583’e geriledi.

 

Açlık sınırı 3 bin 267 liraya çıktı

Enflasyona karşı en korumasız durumdaki en yoksul kesimin aile bütçesinin en az üçte birini ayırmak zorunda bulunduğu gıda fiyatları 2021’e hızlı bir artış trendiyle başladı. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonun Ar-Ge birimi KAMUAR’a göre; Gıda fiyatlarının bir önceki aya göre yüzde 3,6 oranında arttığı Ocak’ta dört kişilik bir ailenin açlık sınırı da 121 lira artarak 3 bin 267 liraya yükseldi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.