Rehin tutulup pişmanlık dayatılıyor

13 Ocak 2021 Çarşamba - 16:06

  • İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde 2016’dan bu yana tutulan Merve Nur İşleyici, Didar Bozan ve Ceylan Bozkurt, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla verilen ceza 9 Ocak’ta sona ermesine rağmen tahliye edilmiyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER), tutukluların tahliye edilmemesine tepki göstermek amacıyla cezaevi önünde açıklama yaptı. Açıklamaya HDP İzmir milletvekilleri Murat Çepni ve Serpil Kemalbay, ESP Eşbaşkanı Şahin Tümüklü ve tahliye edilmeyen tutsakların aileleri katıldı. 

Müvekkilleriyle görüşmesinin ardından kısa bir açıklama yapan Av. Veli Uğurlu, 7 Ocak’ta cezaevi yönetimiyle yaptıkları görüşmede tahliyeyle ilgili herhangi bir sorunun olmadığı bilgisinin verildiğini belirterek, ancak 8 Ocak’ta tahliyenin 6 ay uzatıldığına dair kararın tebliğ edildiğini söyledi. Uğurlu, ”Tam bir hukuksuzluk ve keyfiyetle karşı karşıyayız. Hiçbir somut durum yokken bu yapılıyor. Bunun karşısında biz de itirazlarda bulunacağız ve tüm hukuki yolları deneyeceğiz” dedi.

 Yeni yasal düzenlemeyle tutuklulara pişmanlık dayatılmasına tepki gösteren HDP Milletvekili Murat Çepni, ”Bu karar hem hukuka hem insan haklarına aykırıdır. Buna itiraz ettik, etmeye devam edeceğiz. Bu karardan vazgeçilmelidir. Ailelerimiz çocuklarını almaya geldi fakat bu durumla karşılaştı. Bu iktidarın son süreçte gerçekleştirdiği bir saldırı. Pişman olmadıkları, antidemokratik uygulamalara karşı çıktıkları için tekrar tekrar cezalandırılıyorlar. Boyun eğmedikçe bunu yapmaya devam edeceklerini söylediler. Biz de bunun karşısında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

HDP Milletvekili Serpil Kemalbay da hukuksuzluğun Adalet Bakanlığı tarafından çıkarılan yasal düzenlemeye dayandırıldığını belirterek, “Haftalardır Adalet Bakanı ortada yok. Bu da siyasi soykırımın devamıdır. Güvenlik ve sosyal diye adlandırdıkları komisyon, tutsakların cezalarını çoğaltmak için çabalıyor. Pişmanlık olmadığı gerekçesi sunuluyor. İnfaz düzenlemesiyle çeteleri, kadın katillerini bırakan iktidar siyasi tutsakların pişman olmadığını ileri sürüyor. Bunu kabul etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Onursuzluğu kabul etmeyiz

 Tutsak Didar Bozan’ın annesi Nazlı Bozan ise çocuklarına dayatılan pişmanlık uygulamasını asla kabul etmeyeceklerini söyledi. ”Pişmanlık ne demek. Bu onursuzluğu kabul etmiyoruz” diyen anne Bozan, şunları söyledi: “Çocuklarımız uyduruk iddialarla tutuklandı. 5 yıl oldu. Çocuklarımıza gönderdiğimiz ve içeri girmesine izin verilen kitaplar suç olarak gösteriliyor. Benim çocuğum suçlu değil. Bu hukuksuz yasadan geri adım atılmasını talep ediyoruz. Buradan onlara da çağrı yapıyorum. Bu hukuksuzluğun karşısında durulsun. Çocuklarımızın arkasında duracağız. Mücadele edeceğiz.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.