Roman askeri öldürdüler

4 Mayıs 2021 Salı - 17:08

  • İdlip’de askerlik yaparken intihar ettiği ileri sürülen Caner Sarmaşık’ın, bölük komutanı tarafından öldürüldüğü açıklandı. Sakarya Romanlar Derneği Başkanı Orhan Tangel, Roman olduğu için baskı gördüğünü belirttiği Sarmaşık’ın bölük komutanı tarafından silahla kalbinden vurulduğunu, ardından intihar sürü verilmeye çalışıldığını söyledi.

Suriye’nin İdlip kentine görev yapan Piyade Er Caner Sarmaşık’ın 29 Nisan günü nöbetteyken şüpheli şekilde yaşamını yitirmesine ilişkin sis perdesi henüz aralanmış değil. Kırklareli nüfusuna kayıtlı olan askerin Roman olduğu için bölüm komutanı tarafından uzun süredir aşağılanıp mobbinge maruz kaldığı yönündeki bilgiler üzerine Sakarya’da yaşayan Romanlar, Sarmaşık’ın ölümünün aydınlatılması için önceki gün yol kapatıp, protesto gösterisi düzenledi. 

Türk Savunma Bakanlığı (MSB), dün açıklama yaparak 1. Komando Tugayı Komutanlığında görev yapan Sarmaşık’ın intihar ettiğini öne sürdü. Bakanlık, olayla ilgili başlatılan adli ve idari tahkikatın sonuçlanınca kamuoyu ile paylaşılacağını duyurdu. MA’nın ulaştığı Sakarya Romanlar Derneği Başkanı Orhan Tangel, Sarmaşık’ın bölük komutanı tarafından kalbinden silahla vurularak öldürüldüğünü ifade etti.

Aşağlandı, tehdit edildi

 Şırnak’ta askerlik yapan Sarmaşık’ın gönüllü olarak İdlip’e gittiğini paylaşan Tangel, burada Şarmaşık’ın Roman olduğu için bölük komutanı tarafından aşağılandığını ve psikolojik baskı gördüğünü ifade etti.

Tangel, Roman erin yaşadıklarını şöyle anlattı:  “İdlip’te belli bir süre sonra bölük komutanı Caner’in üzerine gidiyor. Roman olduğu için ‘Gel şopar, git şopar. Sen ancak teneke çalıp oynamayı bilirsin. Teneke çalsam zıplayıp, oynarsın’ şeklinde ithamlarla rencide edip, küçük düşürüyor. O da, ‘Ben buraya hakaret işitmeye mi, ayrımcılığa uğramaya mı geldim? Askerliğimi yapmaya geldim’ diyor. Ama komutanı bununla zıtlaşıp istediği kadar hakaret ediyor. Bunun üzerine Caner ailesini arayıp ‘komutanımız çok üzerime geliyor, bana hakaret ediyor, ne yapacağım bilmiyorum’ diyor. Ailesi de bunun üzerine muhtarlığa gidiyor durumu anlatıyor. Muhtarlık da bölük komutanını arıyor. Komutan ‘O bizim askerimiz, merak etmeyin. Hiçbir şey olmaz’ gibisinden konuşmalar yapıp, geçiştiriyor olayı. Bunun için de muhtar bir şey diyemiyor. Telefon kapatıldıktan sonra çocuğu ‘Gel lan şopar, sen aileni niye arıyorsun, bizi şikayet ediyorsun’ diyerek çağırıyor. Yine şöyle de bir cümle kullanıyor; ‘Allah’ın şoparı, geri zekalı. Seni bak ne yapacağım, seni gerekirse burada öldüreceğim, burada gömeceğim ve ailene de bu onuru, şehitliği yaşatmayacağım’ gibi cümleler kuruyor. Çocuk bunun üzerine yeniden ailesini arıyor durumu anlatıyor. Bu konuşmalar son konuşmaları oluyor. Birkaç gün sonra da çocuğun ölüm haberi geliyor.”

Tangel, intihar ettiği öne sürülen Caner’in balistik raporlara göre küçük silahla kalbinden vurularak öldürüldüğü bilgisini de verdi.  

40 gün askerliği kalmıştı

 Caner’in solak olduğunu paylaşan Tangel, “İntihar eden bir kişi kendisini kalbinden vurmayı akıl etmez. Vuracaksa da kafasına sıkmayı akıl eder. Zaten bu çocukta söz konusu küçük silah verilmiyor. Elinde 24 saat uzun silah olan bir kişi neden komutanının silahını alıp, intihar etsin ve de kalbinden. İntihar eden kimse silahı kalbine doğrultmaz, direkt kafasına tutar. Bu bir kere mantık dışı. Bu komutan bu çocuğu vurmuştur. Ayrıca bu kardeşimizin 40 gün askerliği kalmış. 40 günü kalan biri neden intihar etsin. İntihar değil de intihar süsü verilmeye çalışılıyor. Birileri bunun üzerini örtmeye çalışıyor” dedi.  İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.