Rusya seçimlerinde hile iddiaları

Dünya Haberleri —

20 Eylül 2021 Pazartesi - 16:03

Rusya seçimleri / foto: AFP

Rusya seçimleri / foto: AFP

  • Rusya'da üç gün süren parlamento seçimlerine katılım oranı yüzde 45'te kaldı. Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Birleşik Rusya Partisi önde görünürken, ülkenin birçok bölgesinden hile haberleri geldi.

 

Rusya'da Duma seçimlerinde Cuma günü 3 günlük oy verme işlemi tamamlandı. Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'nın 450 sandalyesi için 14parti seçimlere girdi. Seçimlere katılma oranı yüzde 45.15 olarak açıklanırken, ilk sonuçlara göre  Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Birleşik Rusya Partisi yüzde 46'nın üzerinde oy aldı. İkinci sırada ise yüzde 21'le Komünist Parti geliyor.

4500 hile bildirimi

12 federal bölgede başkan ve vali seçimi, 39 bölgede parlamento seçimi, 19 bölgede ara seçim, 11 bölgenin idari merkezinin parlamento seçimi ve 5 şehirde yerel seçimler tamamlandı ancak 4500'in üzerinde hile bildirimi geldi.

Baskı altında gerçekleşti

Rusya’da 17-19 Eylül arasında gerçekleştirilen seçimlerin adil ve özgür bir ortamda gerçekleşmediği, bazı muhaliflerin seçimlere girmesinin engellendiği, bazı bölgelerde zorla oy kullandırıldığı ve sandıklara toplu oy atıldığı belirtildi.

Devlet Başkanı Putin’in partisi Birleşik Rusya oyların çoğunu almış gibi görünse de 2016 seçimlerine göre oy kaybı yaşadı.

MOSKOVA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.