Rusya'ya verilmiş bir hediye 

Dünya Haberleri —

31 Temmuz 2020 Cuma - 20:00

  • ABD Başkanı Trump’ın Almanya’dan yaklaşık 11 bin 900 askeri çekme kararı ardından konuşan ABD'nin eski Avrupa Kuvvetleri Komutanı Hodges, “Bu karar, Kremlin’e verilmiş bir hediyedir” dedi.

 

Pentagon Başkanı Mark Esper, Almanya’dan çekilecek olan 11 bin 900 Amerikan askerinin çoğunlukla Belçika ve İtalya’ya konuşlandırılacağını açıklamıştı.

DW’nin konuşuya ilişkin sorularına yanıt veren Hodges, Trump’ın herhangi bir "stratejik analize” ve "tutarlı gerekçelere” dayanmadığını söylediği asker çekme kararının, Rusya’ya “verilmiş bir hediye” olduğunu söyledi.

“Bu karar, ABD'ye zarar veriyor çünkü en önemli müttefikimiz ile ilişkilerimizin daha da kötüleşmesine yol açıyor” diye konuşan Hodges, Almanya’daki askerlerin bu ülkenin güvenliği için değil, ABD’nin menfaati için Almanya’da bulunduğunu belirtti.

İlişkiler sıkıntıya girer

Öte yandan karara ilişkin konuşan Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, “Trump’ın bu kararı ilişkilerimizi sıkıntıya sokacak” ifadelerini kullandı.

ABD başkanı Donald Trump, 25 Haziran’da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Almanya’daki birliklerimizi 25 bin kişiye indireceğiz. Almanya ödemesi gerekenin küçük bir kısmını ödüyor, bu büyük bir suçluluk” diye konuşmuştu.

BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.