Saddam'dan sonra Erdoğan

24 Mayıs 2022 Salı - 19:00

Aram Haci Kake Xan ve İsmail İbrahim

Aram Haci Kake Xan ve İsmail İbrahim

  • Enfal Katliamı'ndan kurtulan Aram Haci Kake Xan ve İsmail İbrahim, Türk hava saldırılarında katledildi. Haci Kake Xan'ın saldırıda yaralananlara yardım için 40 dakika yalın ayak koştuğu bildirildi. 

Türk devletinin, 21 Mayıs’ta Federe Kürdistan'ın Çemcemal bölgesinde bir araca yönelik hava saldırısında Tuteqel köyü muhtarı Aram Haci Kake Xan ve kuzeni İsmail İbrahim ile birlikte üç kişi şehit düştü. Xan ve İbrahim’in ailesinden 80 kişi, 1988’de Saddam Hüseyin'in Enfal saldırılarında katledildi. Enfal Katliamı'nda anne, baba, kardeşleri katledilen İbrahim’in, kendisi ve kız kardeşi sağ kurtuldu. Ailesinden birçok kişiyi kaybeden Xan da İbahim ile birlikte katliamdan sağ kurtuldu, ancak Türkiye’nin saldırılarında şehit düştü.
 
Yaralılar yardıma koştu
 
Xan ve İbrahim’in akrabası, aynı zamanda gazeteci Rêbaz Hesen, yaşananları anlattı. Çemcemal’in kırsal kesiminde yaralıların olduğu haberini alan Xan ve İbrahim’in bölgeye gittiğini ve yaralıları araca bindirip hastaneye kaldırmak için hareket ettiğini belirterek, “O esnada araca havadan saldırı yapıldı. Aracın içinde bulunan 5 kişi de şehit düştü” dedi. 
 
Erdoğan'ın Enfal'i

Xan ve İbrahim’in ailesinden 80 kişinin Enfal Katliamı'nda katledildiğini söyleyen Hesen, “İbrahim’in ailesi anne, babası ve kardeşleri toplamda 8 kişiydi. Enfal’den geriye İbrahim ve kız kardeşi sağ kurtuldu. Annesi, babası, ablaları ve ağabeyleri katledildi. Ancak o da Türkiye saldırısında katledildi. İbrahim ve Xan, Saddam’ın saldırısından kurtuldu ama Türkiye tarafından katledildi. Erdoğan’ın Enfal’inde katledildi” diye konuştu.
 
23 yıllık pêşmergeydi
 
Hesen, Xan’ın Tuteqal’ın muhtarı olduğunu hatırlatarak, “Kendi halinde ve emekçi bir insandı. İbrahim ise 23 yıl boyunca pêşmergelik yaptı ve kolundan dolayı gazi olmuştu. Yani ikisinin de bölgede önemli emekleri var. O yüzden halk arasında da çok seviliyorlardı. Fedakarlıklarıyla tanınıyorlardı” dedi.
 
Eğer şehit olursam... 
 
Hesen, saldırının hemen ardından Xan ile eşi arasında geçen diyalogu şöyle aktardı: “Bölgede yaralılar var, onları hastaneye götürmeye gideceğim. O yüzden belki yolda şehit olurum ve bir daha dönmeyebilirim. Eğer şehit olursam mezar taşıma ‘Bijî Serok Apo’ yazın, diyor ve evden hızlıca çıkıyor. Yalın ayak yaralıların olduğu yere kadar koşarak gitmiş. 40 dakika boyunca yaralıların yanına ulaşmak için koşmuş.”
 
Küçük kızı söz verdi
 
Yaşanan bu katliamdan sonra bölgedeki yurttaşların içinde bulunduğu duruma değinen Hesen, şunları söyledi: “Bir Enfal’den kurtulduk, şimdi yeni bir Enfal ile karşı karşıya kaldık. Ancak bu katliam ve saldırıya rağmen halkın aklında kalan tek şey, bu iki insanın cesareti ve fedakarlığıdır. Bu yüzden bölgede insanların başı dik ve onurluca bir duruş sergiliyorlar. Cenaze töreninde İbrahim’in büyük kızı onun leşkeri tarzındaki parkasını giymişti ve yaptığı konuşmada babasının çizgisinde ilerleyeceğinin, mücadelesini sürdüreceğinin sözünü verdi. Bu dik duruş insanlarda bir duygu patlamasına neden oldu. Türkiye ve saldırılarına karşı kin, nefret ve büyük bir tepki açığa çıktı. Cenaze törenlerinde ve taziyelerinde kalabalık ve sahiplenme aslında her şeyi gösteriyor.” MA/SÜLEYMANİYE

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.