Sadece Çiyareş'te 33 asker öldürüldü

21 Nisan 2022 Perşembe - 18:48

  •  Gerillalar, 17 Nisan'dan 20 Nisan'a kadar sadece Çiyareş'te 33 Türk askerini öldürdü, 4'ü yaralandı. Öldürülen askerlerden 7'sinin üzerine gidildi. 

 

Türk devletinin Avaşîn ve Zap bölgelerine yönelik kapsamlı işgal saldırısına karşı büyük bir direniş sergileyen gerilla, dört günlük yoğun savaş sürecinde sabotajdan suikastta, sızmadan baskına kadar birçok savaş taktiğini iç içe etkili bir şekilde uyguluyor. Gerillanın, özellikle hareketli tim savaş tarzını arazinin geneline yayarak yaratıcı bir biçimde sürdürmesi ve havadan indirme girişimlerini birçok kez engellemesi, ciddi darbeleri de beraberinde getiriyor. BİM'in son açıklamasına göre 37 Türk askeri daha öldürüldü. 

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi kapsamında Zap'ta yapılan eylemlerle ilgili şu detaylar paylaşıldı:

* Çiyareş Direniş Alanı’na bağlı Girê Rûbar’a doğru ilerlemek isteyen Türk işgalciler, 20 Nisan günü saat 12.20’de sızma ve baskın taktiklerinin içi içe kullanıldığı eylemle hedef alındı. Profesyonel hareketli timlerin, şahin vuruş tarzıyla Türk güçleri kısa sürede bozguna uğratıldı. Yakın mesafeden vurulan 13 Türk askeri öldürüldü, 2'si ise yaralandı. 7 Türk askerinin cenazesinin üzerine giden gerilla, kayıp vermeden eylemi tamamladı. 

* Çiyareş Direniş Alanı’na 17 Nisan günü saat 13.00’te helikopterlerle indirme yapmak isteyen Türk işgalciler, gerillanın müdahalesiyle karşılaştı; 2 Türk askeri öldürüldü. 

* Girê Cehennem alanına 17 Nisan'da gece saatlerinde helikopterlerle indirme yapmak isteyen Türk güçleri, gerillanın müdahalesi üzerine çekilmek zorunda kaldı. 

* Çiyareş Direniş Alanı’nda içinde 6 Türk askerinin içinde bulunduğu mevzi, 18 Nisan günü saat 07.00’de yakın mesafeden saldırı ve suikast taktiğiyle vuruldu; 5'i öldürüldü. 1 mevzi ve 1 BKC silahı imha edildi. Gerillanın aynı gün aralıksız sürdürdüğü eylemler sonucunda 3 Türk askeri öldürüldü. 

* Şikefta Birîndara Direniş Alanı’ndaki Türk güçleri, 19 Nisan günü ağır silahlarla hedef alındı; 2 Türk askeri öldürüldü. Aynı saat 21.40’ta ve 20 Nisan günü saat 04.20’de alanda bulunan işgalciler suikast taktiğiyle 2 kez hedef alındı; 2 Türk askeri daha öldürüldü. 

* Çiyareş Direniş Alanı’ndaki Türk askerleri, 19 Nisan günü 13.00 ve 14.30’da 2 kez sabotaj taktiğiyle vuruldu; 3'ü öldürüldü, 1'i ise yaralandı. 

* Çiyareş Direniş Alanı’na doğru 18 Nisan günü 14.40 ve 17.45 saatlerinde ilerlemek isteyen Türk güçleri, 2 kez sabotaj taktiğiyle vuruldu; 6 Türk askeri öldürüldü. Aynı gün akşam saatlerinde ferdi silahlarla vurulan Türk askerlerinden 1'i öldürüldü, 1'i ise yaralandı. 

* Werxelê Direniş Alanı’nda 19 Nisan günü saat 14.30’da mevzilenmek isteyen Türk askerleri, 2 koldan ağır silahlarla vuruldu. Eylemin ardından bir kademe geri çekildiler.

* Zap'a bağlı bağlı Şehîd Şahîn, Şikefta Birîndara, Çiyareş, Girê Rûbar, Şehîd Dünya, Girê Cehennem ve Girê Rûbar Direniş Alanları, 19 Nisan günü sınır hattındaki karakollardan atılan obüslerle onlarca kez ve savaş uçaklarıyla da 26 kez bombalandı.

* Girê Bihar, Girê FM, Sergelê köyü çevresi, 19 ve 20 Nisan günleri savaş uçaklarıyla 17 kez bombalandı. 

* Metîna'ya bağlı Serê Metîna, Girê Hakkari ve Golka alanları,  19 Nisan ve 20 Nisan tarihleri arasında sınır hattındaki karakollardan atılan obüsler ve savaş uçaklarıyla 13 kez bombalandı.   BEHDİNAN

 

Şervan ve Agît şehit düştü

Zap’ta şehit düşen iki gerillanan kimlik bilgileri paylaşıldı. 

BİM, dün yaptığı açıklamada, şehit düşen iki gerillaya ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Zap bölgesinin birçok yerine helikopterlerle havadan indirme yapmak isteyen işgalci Türk ordusu, güçlerimizin çelikten iradesiyle karşılaşmıştır. Birçok helikopteri darbelenen Türk ordusu istediği yerlere indirme yapamamıştır. Havadan istediği sonucu alamayan Türk ordusu 18 Nisan günü karadan ilerlemeye çalışmış ve gerilla direnişinin duvarına çarpmıştır. Zap'a bağlı Karker Direniş Alanı’nda destansı direnişle işgalci düşmana nefes aldırtmayan, darbe üzerine darbe vuran cesur ve yiğit Apocu militanlar olan Şervan ve Agît yoldaşlarımız şehadete ulaşmışlardır."

 

CPT: 5 yeni üs kuruyor

CPT, Türkiye’nin, saldırılarını sürdürdüğü Federe Kürdistan'da 5 yeni üs kurmaya çalıştığını duyurdu. 

Hristiyan Arabulucular Takımı (CPT), Türkiye’nin 17 Nisan’da başlattığı işgal saldırısına dair harita yayınladı. CPT’nin haritasına göre; Zap, Avaşîn ve Kurêjahro sıradağları ve çevredeki kırsal alanlara 5 yeni üs kurmaya çalışıyor. Türkiye’nin Şeladizê’ye kadar 19 kilometre ilerlemeye çalışarak, Çiyayê Reş, Şikefta Brîndara, Ars Fars, Werxelê ve Kurêjahro dağlarına konumlanmak istediğini belirten CPT, söz konusu bölgelerin yoğun bir şekilde bombalandığını ifade etti.

Savaş uçakları, helikopter ve SİHA desteğiyle Kurêjahro ve Zap dağlarının işgal edilmek istendiğini aktaran CPT, bölgede yoğun çatışmaların yaşandığını bildirdi. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.