Şam: Erdoğan şantaj yapıyor

Dünya Haberleri —

26 Mayıs 2022 Perşembe - 17:45

.

.

  • Esad yönetimi, Erdoğan'ın Rojava’ya yönelik işgal planına tepki göstererek, “NATO’yla müzakere için şantaj yapıyor. BM buna sessiz kalmamalı” çağrısı yaptı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler'e (BM) gönderdiği mektupta, Türkiye'nin askeri müdahalelerinin hukuka aykırı olduğu ve savaş suçuna denk olacağını vurguladı. 

Türkiye işgalci ve soykırımcı 

Mektupta, Türk hükümetinin Suriye’de kontrol ettiği bölgeler “işgal altındaki” yerler olarak tanımlanarak bu bölgelerde “etnik temizlik” politikası uygulandığına dikkat çekildi. “Türkiye’nin Suriye topraklarında uyguladığı her türlü tedbir veya faaliyetin hukuka aykırı ve geçersiz” olduğu belirtilerek bu uygulamalara karşı herhangi bir yaptırımın bulunmadığına dikkat çekildi.

Egemenliğimize saldırıyor

Türk ordusunun 2016'dan bu yana Suriye'nin kuzeyine (Rojava’ya) 3 farklı askeri harekat düzenlediği belirtilen açıklamada, Şam’ın bu operasyonları ülkenin “egemenliği ve toprak bütünlüğüne müdahale” olarak gördüğü kaydedildi.

Müzakere kartını kullanıyor

Türkiye’nin Suriye’nin “güvenliğinin ve toprak bütünlüğü”nü tehditlerinin NATO’nun genişleme çalışmalarına karşı “şantaj” ve “müzakere” kartı olarak kullandığı vurgulanan mektupta, BM’ye üye devletlere bu “şantajcı” uygulamalara sessiz kalmama çağrısı yapıldı.

ABD: Ankara’yla temastayız

Konuya ilişkin ABD'den de açıklama yapıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Salı günü Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye'ye yeni bir harekat planladıklarını açıklamasıyla ilgili olarak Ankara ile temasa geçtiklerini duyurdu.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.