‘Sansür Yasası’nın ilk sanığı

31 Ocak 2023 Salı - 16:45

Gazeteci Sinan Aygül

Gazeteci Sinan Aygül

  • Tatvan’da cinsel taciz iddialarına ilişkin yaptığı haberi nedeniyle bir süre tutuklu kalan gazeteci Sinan Aygül, “Sansür Yasası” uyarınca hakkında dava açılan ilk gazeteci oldu; üç yıla kadar hapis talep edildi. 

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül, 13 Aralık 2022'de sosyal medya hesabından Tatvan’da bir kız çocuğuna cinsel taciz iddialarına ilişkin yaptığı haberi paylaştıktan birkaç saat sonra gözaltına alınmış ve 14 Aralık’ta Tatvan Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla tutuklanan Aygül, 22 Aralık 2022'de tahliye edildi. Sinan Aygül hakkında soruşturma yürüten Tatvan Cumhuriyet Başsavcılığı iddianameyi mahkemeye sundu. Savcı, Sansür Yasası kapsamında yargılanacak ilk kişi olan gazeteci Sinan Aygül’ün hakkında hazırladığı tek sayfalık iddianamede “Ülke gündemindeki hassas konulardan olan çocuk cinsel istismarı olaylarına ilişkin aslı olmayan bir haberi paylaşması” iddiasıyla üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

Üst sınırdan ceza istedi

Aygül’ün bir çocuğun cinsel saldırıya uğradığı iddiasını kamuoyu ile paylaştığı tweet ile “Emniyet ve Jandarma teşkilatı mensuplarını şüpheli gibi göstermiş” iddiasına yer veren savcılık, bu hususun paylaşımın Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı sıfatıyla yapıldığı ve dolayısıyla etki kitlesinin genişlediği hususuyla birlikte değerlendirilerek, Aygül’ün üst sınırdan cezalandırılmasını ve bazı haklardan mahrum bırakılmasını talep etti.

Hukuksuzluk silsilesi

Gazeteci Sinan Aygül’ün avukatı Diyar Orak ise kamuoyunu yakından ilgilendiren bir konuda yapılan haberle ilgili olarak gazetecinin ortaya attığı iddianın araştırılması gerekirken, doğrudan haberi yapan gazetecinin gece yarısı evinin aranması, gözaltına alınması ve tutuklanmasının baştan aşağı hukuksuzluk silsilesi olduğuna dikkat çekti. Orak, “Yargı erkinin yürütme erkinin etkisi altında davrandığını düşünüyoruz. İsnat edilen suçun yasal unsurlarının oluşmadığı da açıktır. Kanuni düzenlemede esas alınan temel kriter sırf halk arasında korku, panik ve endişe yaratma saikidir. Kamuoyunca tanınan ve ciddi bir saygınlığa sahip bir gazeteci olan müvekkilimizin böyle bir amacı olmadığı haberi yaptıktan sonraki davranışlarından açıkça anlaşılabilir. Zira haberde düzeltme yapmış ve konunun araştırılması gerektiğini düzeltme mesajında yeniden vurgulamıştır. Biz takipsizlik kararı verilmesini bekliyorduk, ancak yine de yargılama aşamasında detaylarıyla tartışacağız ve kendisi hakkında beraat kararı verilmesini umuyoruz” dedi.

Hukuki savunma yapmayacağım

Davaya ilişkin hukuki savunma yapmayı doğru bulmadığını söyleyen Aygül ise “Mademki bu bir antidemokratik yasa, hukuki savunma yapmaya çalışarak anti demokratik bir yasayı meşrulaştırmayacağım” diyerek yasaya yönelik eleştirilere ve tepkilere dikkat çekti. Aygül, şunları söyledi: “Bu yasa antidemokratik bir yasa, basın, düşünce ve ifade özgürlüğüne düşman bir yasa. Böyle değilmiş gibi mahkemeye gidip hukuki izahatlar yapmaya çalışmanın tam da o amaca hizmet edeceğine inanıyorum. Ayrıca böyle baştan savma, isnada ilişkin ispat yükümlülüğünü yerine getirmeyen yarım sayfalık iddianamenin şekli, söz konusu paylaşımın bile sadece yarısının alınmış, lehime olan devamının alınmamış olması, kolluk ve savcılık ifadem ve tüm dosya kapsamındaki lehe olan hiçbir şeyin zaten dikkate alınmadığını gösteriyor. Ayrıca son 45 günde yaşadıklarım, bana yönelik yargısal tacizler, keyfi uygulamalar farklı bir durumun olduğunu gösteriyor. Durum böyleyken iddiadan ibaret iddianameyi dikkate alıp suçsuz olduğumu ispatlamaya çalışmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Mahkemeye gideceğim, ancak savunma yapmacağım. Sadece susacağım, madem susmamızı istiyorlar, o halde mahkemede susacağım.” 

Tatvan 1. Asliye Ceza Mahkemesi iddianameye kabul ederken, ilk duruşma 28 Şubat’ta görülecek. BİTLİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.