Savaş ve yolsuzluk ekonomisi

10 Ocak 2021 Pazar - 20:02

  • HDP Ekonomi Komisyonu’ndan Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Garo Paylan, tek adam rejimi sürdükçe geniş kesimlerin daha da yoksullaşacağını söyledi.

 

İktidar, piyasaya para sürüp kontrolsüz bir şekilde yandaşlara aktardığı için enflasyon, döviz ve faiz sarmalına girildiğini; yatırımlar da gelmeyince işsizliğin patladığını belirten Paylan, "Yandaşları besleyen, yüzde 1’i zengin eden bir yolsuzluk ekonomisi var. Tek adam rejimi sürdükçe vatandaşlar enflasyona karşı ezilmeye devam edecektir" dedi. ANF’nin sorularını yanıtlayan Paylan, şunları söyledi: "Bölgeler arası eşitsizlikte Kürdistan çok önemli bir konu. Yüz yıllık tarih boyunca sömürülmüş bir coğrafya. Kürdistan, eğitim, sağlık, beşeri gibi alanlarda gerekli kültürel ihtiyaçları doğuran şekilde yatırım alamadığı için bu konuda özgürlüklerin açılamadığı bir coğrafya. Özgürlük olmadığı sürece ekonomik düzeninde etkin bir şekilde kurulamayacağını Kürdistan bölgesi yaşıyor.

İktidarın derdi ekonomik anlamda sömürüyü derinleştirmek. Bu anlamda Kürdistan coğrafyasını sömürüyor. 2021 yılı bütçesi kaynaklarının çok önemli bir bölümü saraylara, savaşlara ve yandaşlara ayrılmış durumda. AKP, kendine çalışan bir ekonomik düzen kurdu. Bunun içinde güvenlikçi politikaları daha fazla derinleştiriyorlar. 2021 bütçesinde 250 milyar TL’nin üzerinde kaynak güvenlik harcamalarına yapılacak. Siz savaş politikasını tercih ederseniz kaynaklarınız S-400’lere, tanklara, toplara, füzelere gider. Savaş politikalarından uzaklaşıp barışı tahkim ederseniz o zaman kaynaklar, atanamayan öğretmenlerin atanmasına, emeklilikte yaşa takılanlara, KYK borçlarının silinmesine, asgari ücret üzerinden alınan vergilerin kaldırılmasına gider. Bu anlamda talepleri gerçekleşmeyen tüm vatandaşlarımıza buradan seslenmek istiyorum: Barış politikalarını tahkim edersek, ekonomik anlamda talepleriniz gerçekleşir, refahta sağlanır. Savaş politikaları hem huzurumuzu hem insanlarımızı hem de ekonomik anlamda refahımızı kaybetmemize neden olur. Büyük bir yoksulluk ve yoksunluk içinde kalırız.

83 milyon vatandaş vergi veriyor. Ama kaynaklar 5 tane yandaş müteahhitte akıtılıyor. Şeffaflıktan uzak, denetlenemeyen bir soygun düzeni var. Hep birlikte hesap sormalıyız." 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.