Savunma hakkını gasp

15 Ekim 2020 Perşembe - 19:59

  • Haklarında soruşturma ve kovuşturma olduğu gerekçesiyle ruhsatları gasp edilen stajyer avukatlar, muhaliflerin savunma hakkının da gasp edildiğine dikkati çekti.

 

Ruhsat Gaspına Karşı Koordinasyon, haklarında soruşturma ve kovuşturma olduğu gerekçesiyle ruhsatları gasp edilen stajyer avukatların durumuna dikkati çekmek için önceki akşam İstanbul Barosu önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklama öncesinde baro önünü ablukaya alan polis açıklamayı takip etmek isteyen basın çalışanlarını da engellemek istedi.

Koordinasyon üyesi Gül Yeter Aktepe, ruhsat gaspının hukuka aykırılık taşıdığını ifade etti. Aktepe, “Türkiye’de avukatlık mesleğinin niteliğine, itibarına, savunma hakkına ve bir bütün olarak adil yargılanma hakkına ciddi hasarlar vermiştir. Daha hukuk fakültesi sıralarındayken başlatılan cadı avları, bugün ruhsat gasplarıyla hız kesmeden sürdürülüyor. Devlet, muhalifleri savunma hakkından yoksun bırakmaya ve onların savunmanlığını üstlenecek avukat adaylarını ruhsat gaspı ile bastırmaya çalışıyor” dedi. İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.