Selefist Ansaar'a Almanya'da kilit vuruldu

Dünya Haberleri —

5 Mayıs 2021 Çarşamba - 17:00

.

.

  • ‘İnsani yardım’ adı altında örgütlenen selefi kurum Ansaar International, Almanya’da yasaklandı. Lokallerinde “aşırılık yanlısı selefiliği” teşvik ededen kurum, Türkiye’de de yoğun bir örgütlenme içinde.

 

REWŞAN DENİZ / HABER MERKEZİ

Almanya’da yıllardır "yardım kuruluşu" adı altında El Nusra, Eş Şebab gibi selefi/çete örgütlere yardım eden Ansaar International, İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklandı.

İçişleri Bakanı Horst Seehofer, "Eğer terörizmle mücadele etmek istiyorsanız, onun para kaynaklarını kurutmalısınız" açıklamasında bulundu. Yıllar önce kendi çabalarıyla kuruluşun selefilerle bağlantısı olduğunu ortaya çıkaran, iç istihbarata da bunu bildiren Sol Parti milletvekili Cansu Özdemir, selefi kuruluşun tehdidine maruz kalmıştı. Gazetemize konuşan Özdemir, "Bu yasaklama için neden bu kadar beklenildiğini merak ediyorum; karar yerinde bir karar ama geç kalınmıştır" açıklamasında bulundu.

Yasakla birlikte 10 eyalette baskın

Dün (Çarşamba) sabah saatlerinde Almanya’nın on eyaletinde Ansaar International e.V. selefi kuruluşuna ait evler ve garajlara eşzamanlı polis baskınları düzenlendi ve çok sayıda materyale el konuldu. İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Ansaar International e.V. dernekleri ve kollarının yasaklandığını belirterek, bu ağın "Dünya genelinde bağışlarla terörizmi finanse ettiğini” belirtti.

Cansu Özdemir

"Uyardık, tehdit edildik, ciddiye alınmadı"

2012’de kurulan Düsseldorf merkezli kuruluşun Ceylanpınar’da da bir banka hesabının olduğuna, eylem ve etkinlikler adı altında insanları çete örgütlerine kattığını hatırlatan Hamburg Eyaleti Sol Parti Eşbaşkanı Cansu Özdemir, gazetemize konuşarak şu değerlendirmeyi yaptı: "Ansaar’ın faaliyetleri 2014’ten beri biliniyor. Kuruluşun yasaklanması için neden bunca yıl beklendi? Yıllar önce Anayasayı Koruma Teşkilatı’nı bilgilendirerek Ceylanpınar ve Düsseldorf’ta banka hesaplarının olduğunu iletmiştik. Bunun üzerine gazeteci Süheyla Kaplan ile bir videoda hedef gösterilerek tehdit edildik. Yıllardır gazeteci ve sol siyasetçilerinin uyarılarına rağmen hükümet ciddiye almadı."

Özdemir: Geç kalınmış bir karar

Suriye, Yemen, Gazze Şeridi, Somali, Afganistan gibi krizli ülke ve bölgelere yönelik ‘insani yardım’ adı altında bağış toplayan Ansaar’ın yıllarca tolere edilmesi ve ciddiye alınmamasına dikkat çeken Özdemir, "Ansaar ilk kuruluş yıllarındaki gibi faaliyetlerini açıktan sürdürmüyor. Sessiz durduğu için de faaliyetlerinin azaldığı düşünebilir ancak öyle değil. Çünkü örgütlemesini daha örtülü yapıyor ve bu nedenle de çok fazla ön planda değil. Yasaklanması geç de olsa isabetli bir karar" dedi.

Türkiye’de yoğun faaliyet içinde

Alman kanalı SWR’nin İçişleri Bakanlığı’nın bir belgesine dayandırdığı haberine göre, selefi harekete yakın derneğin Almanya'daki lokallerinde “aşırılık yanlısı selefilik” teşvik ediliyor ve çocuklar nezdinde “din değiştirme” faaliyetleri yürütülüyor.

Bu ağ içerisindeki dernekler tarafından toplanan bağışların Suriye’de El Nusra, Gazze’de Hamas, Somali’de El Şebab gibi örgütler aracılığı ile terörizme finanse etmeye hizmet ettiği belirtiliyor. Derneğin, özellikle Türkiye’de yoğun faaliyetleri var ve Türk bankalarında hesapları bulunuyor. Derneğin kendi internet sayfalarındaki bilgilerde Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde de şubeleri olduğu görülüyor.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.