Sen flüt değil ZURNASIN!

9 Ekim 2020 Cuma - 17:01

  • Elazığ Cezaevi, bir tutsağa gönderilen flütü vermedi. Tutsak buna itiraz edince 7 kişilik İdare ve Gözlem Kurulu toplandı. Kurul, gönderilen flütün, tutsaklara verilmesi serbest olan flüt değil, cezaevine alınması yasaklanan zurna olduğuna karar verdi. Böylece flüt tutsağa verilmedi.

 

FETHİ BALAMAN - MA/AMED

Elazığ 1 Nolu Cezaevi’nin 7 kişilik İdare ve Gözlem Kurulu, flütün zurna olduğuna karar verdi. 

Hak ihlalleriyle gündemden düşmeyen Elazığ Cezaevi, trajikomik bir ötesi bir karara imza attı. Olay, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü son sınıf öğrencisi Baran Barış Korkmaz’ın cezaevine girdikten sonra müziğe merak salmasıyla başladı. Dersim’in Pertek ilçesindeki ailesini ziyareti sırasında, komşularının bahçesinde bir adet tüpün bulunması ve gizli tanığın ifadesiyle 59 yıl hapis cezasına çarptırılan Korkmaz, bağlamadan sonra ablası Sevinç Korkmaz’ın yan flüt çalışmasından etkilenerek, kardeşinden yan flüt istedi.

İki ay verilmeyince itiraz

Abla Sevinç Korkmaz, Bursa Müzik’ten 769 TL’ye aldığı yan flütü, annesi Sakine Korkmaz aracılığıyla kargoyla cezaevine gönderdi. 7 Temmuz’da gönderilen flüt, 2 Eylül’e kadar verilmedi. Baran Barış Korkmaz, Elazığ 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’ne itirazda bulundu. Cezaevi’nin İdare ve Gözlem Kurulu, tutuklu ve hükümlülere verilmesi önünde yasal bir engel bulunmayan flütün, tutuklu ve hükümlülere verilmesinin yasaklandığı zurna olduğuna karar verdi. 

Faturası bile ikna edemedi

Cezaevinin 1 ve 2. müdürü, idare memuru, psikolog, öğretmen, sosyal çalışmacı ve sorumlu infaz koruma baş memurundan oluşan 7 kişilik kurulu, tutsak Korkmaz’ın Bursa Müzik’ten alınan yan flüt olduğunu düzenleyen faturasını sunması da ikna edemedi. Flütün zurna olduğuna oybirliğiyle karar veren Kurul, kararında şu ifadelere yer verdi: “(…) Gönderilen kargonun içinde halk arasında zurna diye tabir edilen bir müzik aleti olduğu anlaşılmıştır. Ceza İnfaz Kurumunda Bulundurulabilecek Eşya ve Maddeler Hakkında Yönetmeliğin 10. Maddesinde: ‘Her hükümlüye, elektrikli olmamak ve idarece belirlenen saatlerde kullanılmak koşuluyla, vurgulu çalgılar dışında saz, ud, gitar, kemençe, flüt, mızıka, ney, kanun gibi müzik aletlerinden birisi verilebilir. Birden çok hükümlünün bulunduğu oda veya koğuşlarda, bu konuda bütün hükümlülerin rızasının alınması zorunludur.’ hükümleri gereğince işlem yapılmaktadır. Ayrıca, müzik aletinin yanında bir adet 35-40 santimetre uzunluğunda bir parçanın X-Ray cihazında göründüğü ve bu parça ile hüküm özlünün kendine ve çevresine alet yaparak zarar verebilecek davranışlarda bulunabileceği düşünülmektedir.”

İnfaz hakimliğine başvurdu

Kurulun flütün zurna olduğuna karar vermesinin ardından Korkmaz, Elazığ Ceza İnfaz Hakimliğine başvurdu. Buradan da flütün zurna olduğu kararı çıkarsa, flütün zurna mı, flüt mü olduğu yönündeki nihai kararı Ağır Ceza Mahkemesi verecek.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.