Şenyaşar hakkında yeni davalar

  • Adalet Nöbeti’ni sürdüren Emine Şenyaşar hakkında iki yeni dava açıldı. 

 

Riha’nın (Urfa) Pirsûs (Suruç) ilçesinde, 14 Haziran 2018’de AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın, 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti 691. gününde. Nöbetin başladığı ilk günden polis şiddetiyle karşı karşıya kalan Emine Şenyaşar’a dönük yargı şiddeti ise soruşturma ve davalarla sürüyor. Yılın ilk ayında iki yeni davanın açıldığı tebliğ edilen Emine Şenyaşar hakkında, AKP’li İbrahim Halil Yıldız’a “Hakaret” ettiği iddiasıyla açılan soruşturmalardan ikisinin davaya dönüşmesiyle toplamda 10 dava açılmış oldu. 

10 dosya davaya dönüştü

Ailenin avukatlarından Nihat Şahin, Emine Şenyaşar hakkında adalet mücadelesi yürüttüğü için şu ana kadar hakkında 31 dosya açıldığını belirterek, “Bunların 28’inde soruşturma yürütüldü. Birleştirmeler ve yetkisizlik kararları sonrası şuanda hali hazırda 10 açılan dava mevcut” dedi. Şenyaşar’ın sadece polis şiddetine değil yargı şiddetine de maruz kaldığını söyleyen Şahin, “Emine Şenyaşar’ın haykırışları, yakarışları davaya dönüşüyor. İfade özgürlüğü kapsamında ki bütün söylemleri bugün karşımıza dava olarak çıkıyor” diye konuştu. 

Siyasi sebeplerle açılıyor

 Soruşturmaların siyasi saiklerle açıldığını belirten Şahin, şunları kaydetti: “Adalet Nöbeti’ni bitirmeye dönük olan bu soruşturmalar ancak Emine Şenyaşar’ın mücadelesini engelleyememektedir. Emine Şenyaşar, bugün hala Urfa Adliyesi önünde Adalet Nöbeti’ni sürdürmektedir. ‘Hakaret’ ve ‘kamu görevlisine hakaret’ suçlamalarıyla açılan soruşturmalar adalet talebine yöneliktir. Ancak bu yargı kıskacına rağmen Şenyaşar ailesinin adalet mücadelesi yılmadan devam ediyor.”  URFA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.