Serbest bırakılıncaya kadar

21 Eylül 2022 Çarşamba - 16:40

  • Hasta ve infazı yakılan tutsaklar için Adalet Nöbeti’ni sürdüren aileler, serbest bırakılıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi. 

 

Adalet Nöbeti, 309. gününde Diyarbakır Adli Tıp Kurumu (ATK) önünde devam etti. Adalet Nöbeti’ne, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Tutuklu Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Diyarbakır 78’ler Girişimi, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER) yöneticileri destek verdi. 

Burada açıklama yapan tutsak Abdulsena Ada’nın kardeşi Reşahat Ada, 309 gündür adalet nöbetini sürdürdüklerini hatırlatarak, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a seslendi: “Neden kanunlarınızın gereklilerini yerine getirmiyorsunuz? Bugün cezaevlerine şiddet ve baskı uyguluyorsunuz. Hasta tutukluları neden serbest bırakmıyorsunuz? İhtiyaçlarını gideremeyen yüzlerce ağır hasta tutuklu var. Günah değil mi? Onlar bırakılıncaya kadar eylemimizden vazgeçmiyoruz.” 

Açıklama yaptıkları ATK binasını gösteren Ada, cezaevinden cenazelerin çıkmasını istemedikleri için ATK önünde eylem yaptıklarını belirterek, şunları söyledi: “Tabutları omuzumuza almamak için buradayız. Tutuklular infazları yakılıyor, üzerlerinde baskı var, tek hücre ve disiplin cezaları veriliyor. Kanunda böyle bir şey yok. Bir kişiye 10 yıl tek hücre cezası verilmiş, bu adalet mi? Bunu Allah bile kabul etmez. Çocuklarımızın tedavileri yapılsın ve infazları yakılmasın. Çocuklarımızın cenazesinin gelmesini istemiyoruz. Çocuklarımıza borçluyuz ve onların yanındayız. Bir damla kanımız kalıncaya kadar ve tutuklular bırakılıncaya kadar eylemimizi sürdüreceğiz.” 

Açıklama, “Bijî berxwedana zindanan” ve “Hak, hukuk adalet” sloganlarıyla son buldu. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.