SES’ten bütçeye tepki

18 Kasım 2020 Çarşamba - 15:35

  • Sağlık Bakanlığı’nın 2021 yılı bütçesine tepki gösteren SES Ankara Hukuk Sekreteri Sabiha Akdeniz, bütçenin toplum karşıtı olduğunu ifade etti. 

 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi, Sağlık Bakanlığı’nın 2021 yılı bütçesine kapsamında taleplerine ilişkin Hacettepe Üniversitesi’nde (HÜ) bilgilendirme broşürü dağıtıp açıklama yaptı. “Ranta değil, halka, emekçiye bütçe” pankartının açıldığı açıklamada konuşan SES Ankara Şube Hukuk Sekreteri Sabiha Akdeniz, “AKP döneminde, sağlık hizmetleri ile bütünlüklü olarak yürütülen; çevre, gıda, endüstriyel kirlilik, temiz su, sağlıklı beslenme gibi hizmetler reform adı altında sağlık hizmetlerinden koparılmıştır” dedi.

Kaynak yok

 Sağlık Bakanlığı’nın 2021 bütçesinde salgına dair bir kalemin yer alamamasına tepki gösteren Akdeniz, üniversite hastanelerine kaynak ayrılmadığını söyledi. Akdeniz, ”2021 bütçesinde sağlık sektörü yatırımlarına sadece 20.1 milyar ayrılmış olup bu rakamın 18.5 milyarı Sağlık Bakanlığı, 1.6 milyarı ise üniversiteler için ayrılmıştır. Personele de bütçeden kaynak yok: 2021 yılında personel giderlerinin Sağlık Bakanlığı bütçesindeki payı yüzde 40’a düşmüştür. Sağlıkta Dönüşüm Programı öncesi 2003’te bu oran yüzde 70’tir” dedi.

Toplum karşıtı

 Akdeniz, 2021 sağlık bütçesinin utanç belgesi olduğunu da vurgu yaparak, “2021 bütçesi kurumsallaşmakta olan faşizmin bütçesidir. Sermayeye kaynak aktarmaya devam bütçesidir. Toplum karşıtı bir bütçedir. Halk sağlığı karşıtı bir bütçedir. Yükü emekçi halklara yıkan bir kamu finansmanı öngörmektedir” şeklinde konuştu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.