SES’ten sağlık bütçesine tepki

13 Kasım 2020 Cuma - 18:27

  • Sağlığa ayrılan bütçenin “utanç belgesi” olduğunu söyleyen SES Eşbaşkanı Selma Atabey, şehir hastanelerine yapılan aktarmalara devam edildiğini, üniversite hastanelerine ve personele bütçeden kaynak ayrılmadığını söyledi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Meclis’te görüşülmekte olan 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Teklifi’nde, Sağlık Bakanlığı bütçesine ilişkin değerlendirme raporunu ve eylem etkinlik programını SES Genel Merkezi’nde açıkladı. ”İşsizliği, yoksulluğu giderecek, toplumu ve sağlığı önceleyen bütçe istiyoruz” pankartının açıldığı toplantıda konuşan SES Eşbaşkanı Selma Atabey, 2021 bütçe teklifinin 1,4 trilyon liralık bir harcama ve 1,1 trilyon liralık bir gelir ve (-) 245 milyar liralık bütçe açığının hedeflendiği hatırlattı. Atabey, şehir hastanelerine yapılan aktarmalara devam edildiğini, üniversite hastanelerine ve personele bütçeden kaynak ayrılmadığına dikkat çekti. 

25 milyon için 1.3 milyon aşı

2021 bütçesini “kurumsallaşmakta olan faşizmin bütçesi” şeklinde tanımlayan Atabey, bu yılki bütçenin bir ödenek karartma bütçesi tekniğiyle hazırlandığını kaydetti. 25 milyondan fazla risk grubundaki yurttaş için sadece 1,3 milyon aşının tedarik edilerek yurttaşların yaşam hakkının önemsenmediğine değinen Atabey, ”Sağlık bütçesi bu gerçekleri görmezden gelen ve sadece salgın ile mücadele değil, genel olarak toplum sağlığının korunması konusunda son derece yetersiz bir bütçedir. Bakanlığa toplamda 2020’de 58,9 milyar lira ödenek ayrılmışken, 2021’de bu ödenek 77,6 milyar liraya çıkartılmıştır. Bu, görünürde, yaklaşık yüzde 32’lik bir artıştır. Ancak enflasyondan arındırıldığında bu oran yüzde 28’in altında kalmaktadır” ifadelerini kullandı.

 AKP iktidarı döneminde koruyucu hizmetlerden uzaklaşıldığına işaret eden Atabey, şunları ekledi: ”2020-2023 bütçe öngörülerine göre memurlara ayrılan bütçede yüzde 36 artış görülmekteyken, sözleşmeli personelde yüzde 60 düzeyinde artış görülmektedir. Bu durum istihdam rejimi olarak sözleşmeli statünün tercih edileceğini göstermektedir. Yine salgında en ön safta yer alan sağlık emekçilerine yönelik bütçeden ayrılan pay oranında değişikliğe gidilmemiş, ‘hakkınız ödenmez’ denilen emekçiler canları pahasına hizmet üretirken yeni personel alımına pay aktarılmadığı gibi ücretlerinde de artış yaşanmamıştır. 2021 sağlık bütçesi bu haliyle bir utanç belgesidir.”  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.