Sınırları aşacak bir hamle

Kadın Haberleri —

19 Ekim 2020 Pazartesi - 23:00

  • Uzun yıllar süren savaş sürecinde başta Türk devleti, tüm işgalcilerin kadına yönelik suç listesinin uzun olduğunu belirten Jîn Kadın Vakfı Başkanı Buşra Elî, işe sınırlarını aşacak şekilde hamlenin tanıtılması, akabinde suçların belgelenmesiyle başlayacaklarını aktardı.

SOZDAR WEQAS
ANHA/QAMIŞLO

Kuzey ve Doğu Suriye başta olmak üzere Ortadoğu’daki kadın örgütleri, geçtiğimiz hafta online düzenledikleri toplantının ardından yaptıkları açıklamayla radikal İslamcıların, işgalci İsrail ve Türk devletinin kadına yönelik tüm suçlarını belgelemek ve suçluların uluslararası hukuk çerçevesinde yargılanmasını sağlamak amacıyla ‘Güvenlik ve Barış için İşgale ve Kadın Katliamlarına Karşı Mücadele İnisiyatifi kurduğunu açıkladı. Ardından Türk patentli işgalci çetelerin Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef’i hunharca katlettiği 12 Ekim gününde hamle başlattı.

İşgalcilerin suç listesi uzun

İnisiyatif içerisinde yer alanlardan biri de Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta faaliyet yürüten Jîn Kadın Vakfı. ANHA’dan Sozdar Weqas’ın sorularını yanıtlayan vakfın başkanı Buşra Elî, Ortadoğu’da kriz yaratan güçlerin kadınlara yönelik işlediği suç listesinin uzadıkça uzadığını belirterek, bunun önünü almak için hamle başlattıklarını kaydetti.

Başı Türk devleti çekiyor

Uzun yıllar süren savaş sürecinde binlerce insanın katledildiğini, kadınların tecavüz edildiğini, göç etmek zorunda kaldığını ya da çocuk yaşta evlendirildiklerini hatırlatan Buşra Êlî, bu suçlarda Suriye ve Libya’ya yönelik saldırılarda bulunan Türk devletinin rolüne dikkat çekti.

İlkin hamle tanıtılacak

Amaçlarının işgalciliği ortadan kaldırarak kadın katliamlarını sona erdirmek olduğunu belirten Elî, toplantıda katılımcıların çoğunun da aktivitelerin Ortadoğu ve Kuzey Afrika sınırlarını aşacak şekilde olması gerekliliğinde hemfikir olduğunu aktardı.
Uzun süren tartışmaların ardından eylem ve etkinlik planı da oluşturduklarını ifade eden Vakıf Başkanı, “Eş zamanlı yapılacak etkinliklere ilişkin konuşmak için şu an erken. Fakat ilk olarak Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da faaliyet gösteren kadın grupları ve aktivistlere hamleyi tanıtma amaçlı bir çalışma takvimi belirleyeceğiz. Şu an yapılacak en önemli iş, inisiyatifin uluslararası alanda tanınmasını sağlamak” diye konuştu.

Suçlar belgelenecek

Ali, kadınlara yönelik işlenen suçların belgelenmesi ve kamuoyuna ifşa edilmesi sürecine ilişkin de şu cevabı verdi: “İşlenen suçların belgelenmesi çoğunlukla suçun işlendiği bölgedeki kurum üzerinden gerçekleştirilecek. Uluslararası ilgili kurumlara bu belgeler gönderilerek sessizliklerinden sıyrılmaları sağlanacak. Uluslararası kamuoyunun sorumluluk alması ve Türk devletinin suçlarını durdurabilmesi için her türlü girişim yapılacak.”

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.