Siyasi soykırım protesto edildi

11 Eylül 2020 Cuma - 21:16

  • ESP yönetici ve üyeleri ile HDK Eşsözcüsü Sedat Şenoğlu’nun da aralarında bulunduğu gözaltındaki 17 kişinin çıkarıldığı İstanbul Adliyesi önünde yapılan açıklamada, siyasi soykırımcılara meydan okundu. 

Şenoğlu ile 17 parti yönetici ve üyesinin Emniyet sorguları dün tamamlandı. Savcılık, İstanbul Adliyesi’ne getirilen 17 kişiyi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti. Adliye önünde de ESP üyeleri tarafından açıklama yapıldı. HDK Eşsözcüsü İdil Uğurlu ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinın yanı sıra çok sayıda kişi açıklamaya katıldı. “Gözaltılar serbest bırakılsın. Bize gücünüz yetmez, biz kazanacağız” pankartının açıldığı açıklamada, “Komplolar sökmedi sökmeyecek” sloganı atıldı. 

HDK Eşsözcüsü İdil Uğurlu, AKP-MHP iktidar blokunun, toplumsal muhalefeti örgütleyen demokrasi güçlerini gözaltına almaya devam ettiğini söyledi. Uğurlu, “Buradan bir kez daha söylüyoruz; bütün baskıcı politikalarınıza rağmen örgütlenmeye, demokrasiyi, barışı dile getirmeye devam edeceğiz. Sizin şu adalet saraylarınızdan bütün arkadaşlarımızı çekip alacağız” dedi.

SKM Genel Sözcüsü Deniz Aktaş ise AKP iktidarının yıllardır ESP’ye saldırdığını hatırlatarak, “Sosyalistleri, Kürtleri gözaltına alarak iradelerini kırabileceğini sanıyor” diye konuştu.

SGDF MYK Üyesi Nazlı Yöyler de “Bugün buraya faşist diktatörlüğün kurmaca mahkemelerinde yoldaşlarımız almaya geldik. Tarihin her anında diktatörlüğün karşısında durduk. Komplolar, katliamlar ve gözaltılar bize sökmez. Mücadeleye devam edeceğiz” dedi.  İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.