Siyasi soykırımda 24 kişi tutuklandı

21 Şubat 2021 Pazar - 19:50

  • Türk hükümetinin, HDP ve bileşenlerini hedef alan siyasi soykırım operasyonları sürüyor; dördü çocuk 24 kişi daha tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında 13 Şubat’ta birçok ilçede düzenlenen eş zamanlı ev baskınlarında gözaltına alınan 26 kişi İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Mahkeme, aralarında üç çocuğun da bulunduğu 11 kişinin tutuklanmasına karar verirken, 15 kişi de serbest bırakıldı. Serbest bırakılan 4 kişi hakkında ise adli kontrol kararı verildi.
Tutuklanan 11 kişinin isimleri şöyle: Ayhan Emekçi, Barış Koçar, Cesur Yılmaz, Erdoğan Özbey, Halil İbrahim Baçaru, Merve Yılmaz, Murat Metin ve Ramazan Özdemir.
Tutuklanan İzzet Özmen, Yakup Genç ve Azat Siyahtaş isimli çocukların ise Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na gönderildiği öğrenildi.

Urfa'da 10 kişi 

Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında, Urfa merkezli Siirt, Amed, Mardin, Hatay, Osmaniye, Adana, Çorum, Uşak ve İstanbul'da 11 Şubat'ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Mehmet İdikuş, Mehmet Resul Demir, Serhat Kotluk, Kazım Birdal Tüfekçi, Kerem Gezer, Kenan Karataş, Semir Oral, Hıdır Yıldızhan, Diyar Saraç ve ismi öğrenilemeyen bir kişi "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklandı. Tutuklanan 10 isim Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü. 

Cizre'de iki kişi

Şırnak'ın Cizre ilçesinde 15 Şubat'ta İdil Caddesi üzerinde bulunan polis karakolunun yanında meydana gelen patlamadan sonra gözaltına alınan Birhat Kılıcı, G. V., Mahmut Demir, Gültekin Sönmez, Nusret Yıldırım ve isimleri öğrenilemeyen iki kişi,  adliyeye çıkartıldı. Burada savcılık ifadesi ardından 5 kişi serbest bırakılırken, G. V. ve Birhat Kılıcı,  "örgüt propagandası yapmak” ve “örgüte üye olmak" iddiasıyla tutuklandı.  Tutuklanan V. ve Kılıcı, Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. 

İtiraz üzerine tutuklandı
        
Bitlis’in Güroymak Belediyesi Meclis Üyesi Ekrem Yalçın, 9 Şubat’ta yapılan ev baskınıyla gözaltına alındı. Çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılan HDP’li Yalçın, savcılığın itirazı üzerine yeniden gözaltına alındı. Yalçın, tutuklanma talebiyle sevk edildiği Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından“örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanarak Bitlis E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. 

 

Polis kafalarına silah dayadı

Polis Özel Harekat (PÖH) elemanları, Patnos’ta yaptıkları baskında evde bulunan üç kişiyi dışarı çıkarıp kafalarına silah dayayarak karda bekletti.
Ağrı’nın Patnos ilçesinde dün sabah saatlerinde iki eve baskın düzenlendi. PÖH elemanları tarafından yapılan baskında, evlerde Mücahit Uygar’ın arandığı bildirildi. Yaklaşık 5 yıldır kendisinden haber alınamayan Uygar’ın evde olduğu iddiasında bulunan polisler, evin kapılarını kırıp eşyaları dağıttı. Uygar’ın ağabeyi ve ablasının evini de basan polisler, Uygar’ın nerede olduğunu sordu. 
Baskınların ardından yaşananlara ilişkin bilgi veren ev sakinleri, “Polisler üç kişiyi dışarıya çıkardı. Yaklaşık 40 dakika başımıza silah dayayıp sırtımıza basıp bizi karda bekletti. Evde bulunan 12 yaşındaki kızım B.’yi de balkonda yere yatırıp beklettiler” dedi. 
Polislerin, aileden Mücahit Uygar’ı eve dönmesi için ikna etmesini istediği belirtildi.

Çocuğu döverek aldılar

Batman’ın Belde Mahallesi’nde devriye gezen polisler, sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle 15-16 yaşında olduğu belirtilen ve ismi öğrenilemeyen bir çocuğu gözaltına almaya çalıştı. Mahalle sakini tarafından çekilen görüntüde, polis gözaltına almaya çalıştığı çocuğa şiddet uyguladı. Polisler, kolunu bükerek yere yatırdığı çocuğun sırtına basarak şiddete maruz bıraktı. Polis, şiddete tepki gösteren yurttaşları da “İçeri geçin” diyerek tehdit etti. Çocuğun akıbetiyle ilgili bilgi edinilemedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.