ŞÖNİM koruma için kanıt istedi!

Kadın Haberleri —

4 Mayıs 2021 Salı - 15:50

  • İzmir’de maruz bırakıldığı psikolojik şiddet nedeniyle ŞÖNİM’i arayarak destek isteyen N.G.’den şiddete dair rapor istendi. N.G., “Devletin bizi koruma altına alması için illa bir taraflarımızın kırılması mı gerekiyor?” diye tepki gösterdi.  

HABER MERKEZİ 

Salgın tedbirleri kapsamında alınan “kapanma” kararının en fazla olumsuz etkilediği kesimlerin başında gelen kadınlar, ev içi şiddet ve yaşam tehdidi ile karşı karşıya. İzmir’de yaşayan N.G., maruz bırakıldığı psikolojik şiddet nedeniyle sığınma evine yerleşmek için Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’ni (ŞÖNİM) aradı. Ancak ŞÖNİM, fiziki şiddete uğradığı takdirde merkeze alınabileceğini aktardı. 
Mezopotamya Ajansı’ndan Semra Turan’ın haberine göre N.G., “şiddete artık tahammülüm kalmadı” diyerek geçtiğimiz Pazar günü ŞÖNİM’i arayarak yardım istedi. ŞÖNİM yetkilileri hem salgın dolayısıyla hem de fiziki şiddet görmediği için kendisini sığınma evine yerleştirilemeyeceğini söyledi. N.G., “Ancak karakola gidip darp raporu alırsanız sizi alabiliriz’ demeleri üzerine kendisinin de ısrarından vazgeçtiğini ifade etti.

“Devletin bizi koruma altına alması için illa bir taraflarımızın kılması mı gerekiyor? Fiziksel olarak zarar mı görmemiz gerekiyor” sözleriyle tepki gösteren N.G., “Kadınlar devletin kapısına gidiyorsa, devlet o kapıları sonuna kadar açmak zorundadır” diye belirtti.  
 
Hangi birini anlatayım?
 
Hem pandemi hem de gidecek bir yeri olmadığı için eşiyle aynı evde kalmak zorunda kaldığını söyleyen N.G, “Aynı evde yaşıyoruz. Fakat konuşmuyoruz. Anlaşamıyoruz. İki yabancı gibiyiz. Evlendiğim günden beri şiddet uyguladı, ağzımdaki dişleri kırdı. 4 yıl önce boşanmak istediğim için banyoya yatırıp boğazıma bıçak dayadı. Hangi birini anlatayım?” dedi. 
 
‘Üstesinden gelebilirim ama yalnızım’
 
Maruz kaldığı şiddeti ailesine anlattığını ancak kimsenin destek olmadığını sözlerine ekleyen N.G., yaşadıklarını şu sözlerle özetledi: “Güçsüz bir insan değilim. Kendime sonsuz güveniyorum. Ama ben bu adamla evlendim, hayatım karardı. İnsanlığımı unuttum. Aynanın karşısına geçip kendime baktığımda ‘sen nasıl bu hale geldin’ diye kendi kendimle konuşuyorum. Çünkü bunları anlatabileceğim tek bir insan yok çevremde. Eşimden dolayı hiçbir yere çıkamam, kimseyle konuşamam, arkadaşlarım yok, sosyal bir hayatım yok. Çok yalnızım. Bunu kelimelerle ifade edemeyeceğim kadar hem de çok. Sağlığımı kaybettim. Artık ellerim titriyor. Evin kapısını bile açamıyorum. Kalbim, yüreğim, beynim o kadar nefretle dolu ki… Hiç bu kadar aciz hissetmemiştim. Her şeyin üstesinden gelebilirim ama yalnızım. Benim bu evden çıkmam lazım. 6 yıldır içim çok acıyor. Kadınların sesimi duymasını istiyorum.” 

İkinci bir şans vermeyin

Kadınlara seslenen N.G., son olarak “Eğer bir defa şiddete maruz kalıyorsanız affetmeyin. Asla ikinci bir şansı vermeyin. İkinci şansı ‘düzelir’ diye verdim. Ama düzelmiyor” dedi.
 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.