Sonuç alamayacaklar

9 Kasım 2021 Salı - 19:02

  • Amed merkezli 5 kentte yapılan siyasi soykırım operasyonlarda gözaltına alınanların sayısı 19 oldu. HDP Amed İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, ”Ne yaparlarsa yapsınlar sonuç alamayacaklar. HDP de demokratik siyaset de daha fazla güçlenecektir” dedi.

 

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler tarafından önceki gün sabah saatlerinde Amed, İzmir, Antalya ve Mardin’de eş zamanlı yapılan operasyonlarda HDP, DBP, ESP ve PSK’li siyasetçiler ile birlikte sendikacılar ve bir Barış Annesi’nin bulunduğu 18 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltı gerekçesi öğrenilmeyen 18 kişi hakkında 24 saat avukat yasağı uygulandı. HDP Sur Belediyesi Meclis üyesi Ömer Filitoğlu’nun da operasyon kapsamında önceki gün Van merkezde polisler tarafından gözaltına alınarak Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne getirildiği öğrenildi. Böylelikle gözaltına alınanların sayısı 19’a yükseldi. Gözaltına alınanların gün içinde kısıtlamanın sona ermesiyle avukatlarıyla görüşmesi bekleniyordu.

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: HDP Amed İl Örgütü yöneticileri Mehmet Asana, Şeyhmus Yavuz, HDP Bağlar İlçe Eşbaşkanı Nasır Yelter ile İlçe Yöneticisi Hüseyin Baran, HDP Bismil İlçe Eşbaşkanı Şakir Demir, HDP Sur Belediyesi Meclis üyesi Ömer Filitoğlu, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed İl Örgütü yöneticileri Yasemin Akengin, Mehmet Ali Alkan, Mehmet Süslü ve Abdullah Dengiz, Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Amed İl Eşbaşkanı Erkan Keskin, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şube Yöneticisi Gülhan Tekin, Eğitim Sen 2 Nolu Şube Eşbaşkanı Arzu Koç, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Şube Yönetim Kurulu üyesi Arin Zümrüt, TÜM BEL-SEN Şube Eşbaşkanı Baki Öndeş, Barış Anneleri Meclisi Üyesi Vesiye Yiğit, TUAYDER Yöneticisi Şehrat Uyanık ve Nazife Yiğit. 

Çalışmaya devam edeceğiz

HDP İl Örgütü, kentte parti yöneticileri ve sendika üyelerinin gözaltına alınması ile Kayapınar İlçe Örgütü’ne yönelik molotof saldırısını protesto etmek amacıyla açıklama yaptı. HDP Kayapınar İlçe Örgütü’nde yapılan açıklamaya, milletvekilleri Semra Güzel, Remziye Tosun, İmam Taşçıer, İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan ile partililer katıldı. 

Ceylan, üye ve yöneticilerinin gözaltına alınması ile parti binalarına yönelik saldırının 14 Kasım’da gerçekleştirilecek kongreleri öncesi yaşanmasına dikkat çekti. Ceylan, “Biz çalışmalarımızı yine de sürdüreceğiz. 19 arkadaşımız şimdi gözaltında. Bu operasyonlar ne vicdani ne de ahlakidir. HDP, halkların temsilcisi ve çözümün adresidir. Ne yaparlarsa yapsınlar sonuç alamayacaklar. HDP de demokratik siyaset de daha fazla güçlenecektir. Israrla yineliyoruz, kaosu ve krizi büyüterek kazanacaklarını düşünmesinler. Eğer kaybedilirse, sadece Kürtler ve HDP değil, herkes kaybetmiş olur. Ne yaparlarsa yapsınlar, AKP-MHP ırkçılığına ve faşizmine karşı mücadeleyi büyütmek için 14 Kasım’da kongremizi gerçekleştireceğiz” dedi. 

Parti üye ve yöneticilerinin gözaltına alınmasına tepki gösteren HDP Milletvekili Semra Güzel, iktidarın psikolojik savaş yöntemlerini kullanarak kendi korkusunu halka yaymaya çalıştığını belirtti. Güzel, şunları söyledi: ”Bugün siyasette ırkçı bir dil kullanıyorlar. Bu ırkçı dil maalesef ölümlere, savaş politikalarının derinleşmesine ve partimize dönük saldırılara neden oluyor. Yargıya verilen talimatla arkadaşlarımız gözaltına alındı ama bizler çok iyi biliyoruz. Aslında bu korkuları bizim yürüttüğümüz demokrasi mücadelesidir. Yapmak istedikleri yürüttüğümüz mücadeleyi kriminalize ederek, büyüyen sendikal mücadelenin önünü alabilmektir. İktidar bunu çok iyi bilmelidir, bizler sizin zihniyetinizi çok iyi tanıyoruz. Bu zihniyet bize yıllardır bu siyasi operasyonları yapıyor. Sizin bu zihniyetiniz de geçmişteki kirli zihniyetin ardıllarıdır. Bugün eğer hala HDP varsa, halktan aldığı güçle mücadele etmesindendir.” 

Açıklama “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla sona erdi.  AMED

 

Siirt’e 5 gözaltı

Siirt merkez Ulus, Yenimahalle ve Çağlı mahallelerinde dün sabah saatlerinde bazı evlere baskın düzenlendi. Mahallelerin ablukaya alındığı baskınlarda ev aramaları gerçekleştirildi. “Örgüt propagandası” yaptıkları iddiasıyla Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) Eşbaşkanı Haydar Çağlı, Siirt Belediyesi Meclis Üyesi Musa Kurhan, HDP Siirt eski İl yöneticileri Zeki Çalapkolu ve Halil Akın ile ismi öğrenilemeyen bir kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 5 kişi, Siirt Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.